statystyki

Rosja zalegalizuje swoich najemników

autor: Michał Potocki20.02.2018, 07:43; Aktualizacja: 20.02.2018, 08:18
Najemnicy od lat biorą udział w wojnie w Syrii, a wcześniej walczyli w ukraińskim Zagłębiu Donieckim

Najemnicy od lat biorą udział w wojnie w Syrii, a wcześniej walczyli w ukraińskim Zagłębiu Donieckimźródło: ShutterStock

Prywatna armia działa na podstawie układu między oligarchą a wywiadem wojskowym. Korzystają obie strony

Kilkadziesiąt rosyjskich ofiar śmiertelnych amerykańskiego bombardowania w syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur zbiegło się w czasie z zamiarem zalegalizowania udziału najemników w ekspedycjach zagranicznych rosyjskiej armii. Wczoraj w parlamencie utworzono grupę roboczą, która ma skonsultować zapisy ze specjalistami. Jeśli Duma przyjmie projekt, będzie to legalizacja post factum. Najemnicy od lat biorą udział w wojnie w Syrii, a wcześniej walczyli w ukraińskim Zagłębiu Donieckim.

Według wcześniejszych zapowiedzi rosyjskich polityków projekt ustawy legalizującej prywatne firmy wojenne (CzWK) miał być gotowy jeszcze w tym miesiącu. – Sytuacja w Syrii pokazała, że takie firmy znakomicie się nadają do zastosowania w podobnych konfliktach lokalnych – mówił propagandowej telewizji RT deputowany sojuszniczej wobec Kremla Sprawiedliwej Rosji Michaił Jemieljanow. – Ustawa pozwoli wykorzystywać współpracowników CzWK w operacjach antyterrorystycznych za granicą i do obrony suwerenności państw sprzymierzonych przed agresją z zewnątrz – dodał.

Projekt pozwoli nawet na werbunek cudzoziemców.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Zakierzonie(2018-02-20 20:22) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie! Amerykanie i Brytyjczycy od lat zrzucają zadania swojej armii na "jakieś firmy prywatne" i w razie czego mają czyste ręce! Rosjanie trochę za późno na to wpadli: te wszystkie przepisy zabraniające niepaństwowych formacji wojskowych teraz odbijają się jak stara wódka!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie