Nowego prezesa Agencji Mienia Wojskowego przedstawił kierownictwu i pracownikom AMW wiceminister obrony Tomasz Zdzikot.

Przed objęciem stanowiska prezesa przez Falkowskiego obowiązki prezesa pełnił od 1 grudnia ub. r. wiceprezes Krzysztof Milewski. Zgodnie z ustawą prezesa AMW powołuje premier na wniosek ministra obrony.

Obecne kierownictwo Agencji Mienia Wojskowego składa się z prezesa oraz czterech zastępców. Są nimi Ilona Kowalska, Marcin Kowalczyk, Krzysztof Milewski i Dominik Zaremba.

Agencja Mienia Wojskowego zajmuje się sprzedażą zbędnych wojsku nieruchomości i majątku ruchomego; handlem uzbrojeniem oraz zapewnieniem żołnierzom mieszkań - administrowaniem nimi i budową nowych. Poza zbywaniem zbędnego wojsku uzbrojenia AMW ma prawo kupować nową broń od producentów i przekazywać ją wojsku, także w celu wsparcia sojuszników.

W październiku 2016 Sejm znowelizował ustawę o AMW, nowelizacja oznaczała odstąpienie od konkursów przy zatrudnianiu na kierownicze stanowiska w AMW oraz możliwość sprzedaży za granicę sprzętu wojskowego, produktów podwójnego zastosowania i uzbrojenia będącego w gestii podmiotów podległych MON albo MSWiA lub przez te ministerstwa nadzorowanych.(PAP)

Autor: Jakub Borowski