statystyki

Izrael opłaci adwokata podejrzanemu o łamanie ustawy o IPN

autor: Michał Potocki05.02.2018, 07:21; Aktualizacja: 05.02.2018, 07:59
Izrael

Ja’ira Lapida, lidera opozycyjnego ugrupowania Jest Przyszłość (po lewej) najwyżej nie zaproszą na wykład do Warszawy. Premier Binjamin Netanjahu, musi mieć na względzie dobro Izraelaźródło: ShutterStock

Parlament wkrótce przyjmie przepisy mające być odpowiedzią na zmiany w polskim prawie. Do Knesetu trafił ponadpartyjny projekt poszerzający definicję negacji Holokaustu i gwarantujący pomoc Izraelczykom, którzy wpadną w Polsce w kłopoty po zmianie ustawy o IPN.

 – Mamy poczucie, że polskie władze złamały obietnicę daną premierowi Binjaminowi Netanjahu przez Mateusza Morawieckiego. Nie poczekaliście z uchwaleniem tej ustawy, aż rozpoczniemy dialog, i otworzyliście puszkę Pandory. Stąd nasza reakcja – tłumaczy DGP źródło w koalicyjnej partii Nasz Dom Izrael.

Chodzi o krótką poprawkę do ustawy o zakazie negowania Zagłady z 1986 r. Dotychczas izraelskie prawo karało za podważanie zbrodni popełnionych przez „reżim nazistowski”, za co grozi do pięciu lat więzienia. Teraz ma zostać do tego dodany zakaz zaprzeczania lub pomniejszania win innych narodów, jeśli są na nie dowody historyczne. – Druga część ma gwarantować pomoc prawną obywatelom, którzy wpadną w tarapaty z powodu obowiązywania nowej polskiej ustawy. Izraelski rząd miałby wziąć na siebie wszelkie jej koszty – mówi nasz rozmówca. – Nie mamy natomiast nic przeciwko waszej walce z określeniem „polskie obozy śmierci” – podkreśla.

Jak mówi nasz informator, pod projektem podpisało się ponad 80 spośród 120 członków parlamentu w Jerozolimie. Cieszy się on ponadpartyjnym poparciem. Nawet inicjatorzy nowelizacji zostali dobrani tak, by dopełnić symboliki narodowego konsensusu. Jest ich w sumie pięciu. Wśród nich zarówno Jicchak Szmuli, pierwszy poseł, który przyznał się do homoseksualizmu, jak i ortodoks Becalel Smotricz, który w 2006 r. organizował blokadę parady gejów w Jerozolimie. Do tego Robert Iłatow z reprezentującego rosyjskojęzycznych Żydów Naszego Domu Izrael i Nurit Koren z Likudu, dominującego stronnictwa w pięciopartyjnej koalicji.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie