„Jest to więcej niż ostrzeżenie. To kolejny krok, który ma skłonić Rosję do zaprzestania ingerencji w demokratyczne procesy w różnych państwach świata oraz do powstrzymania wojny na Ukrainie” – napisał Danyluk na Facebooku.

Publikację listy minister określił jako „twarde i konsekwentne stanowisko administracji amerykańskiej i ministerstwa finansów USA”. „Sankcje są jednym z najefektywniejszych środków wpływu na Rosję” – podkreślił Danyluk.

Ministerstwo finansów USA opublikowało w nocy z poniedziałku na wtorek listę zawierającą nazwiska 114 polityków i 96 oligarchów, którzy zdaniem władz amerykańskich są powiązani z Putinem. Ma to doprowadzić do zwiększenia presji na rosyjskiego przywódcę.

Opublikowanie listy, nieformalnie znanej jako lista Putina, ma na celu ujawnienie osób, które wzbogaciły się lub uzyskały wpływy dzięki powiązaniom z prezydentem Rosji. Nie uruchamia ona żadnych amerykańskich sankcji wobec wymienionych na niej osób. Na liście znalazły się osoby uznane za postacie ważne w rosyjskiej polityce, wśród nich premier Dmitrij Miedwiediew i minister obrony Siergiej Szojgu.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)