statystyki

Rozszerzenie Unii o pozostałe kraje bałkańskie coraz bliżej

autor: Jakub Kapiszewski23.01.2018, 07:34; Aktualizacja: 23.01.2018, 08:16
Jeszcze w 2014 r. obecny przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker deklarował, że proces powiększania Unii musi być wstrzymany na kilka najbliższych lat.

Jeszcze w 2014 r. obecny przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker deklarował, że proces powiększania Unii musi być wstrzymany na kilka najbliższych lat.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska chce, żeby rozszerzenie Unii o pozostałe kraje bałkańskie nabrało realnych kształtów. Planuje publikację strategii z konkretnymi datami.

Ogłoszenie dokumentu zaplanowano na 6 lutego. Jego treść wciąż podlega zmianom, ale prawdopodobnie znajdzie się w nim data: rok 2025. Wtedy do Wspólnoty mogłyby przystąpić Serbia i Czarnogóra – dwa kraje, które już rozpoczęły negocjacje akcesyjne. Pozostałe państwa – Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Albania oraz Kosowo – dołączyłyby do Unii nieco później. Jeśli wszystko poszłoby dobrze, proces mógłby się zakończyć pod koniec przyszłej dekady.

Zmiana klimatu

Publikacja strategii – zwłaszcza jeśli zawierałaby ona konkretne daty – świadczy o zmianie politycznego klimatu w Brukseli dla rozszerzenia. Jeszcze w 2014 r. obecny przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker deklarował, że proces powiększania Unii musi być wstrzymany na kilka najbliższych lat.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie