statystyki

Rozszerzenie Unii o pozostałe kraje bałkańskie coraz bliżej

autor: Jakub Kapiszewski23.01.2018, 07:34; Aktualizacja: 23.01.2018, 08:16
Jeszcze w 2014 r. obecny przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker deklarował, że proces powiększania Unii musi być wstrzymany na kilka najbliższych lat.

Jeszcze w 2014 r. obecny przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker deklarował, że proces powiększania Unii musi być wstrzymany na kilka najbliższych lat.źródło: ShutterStock

Komisja Europejska chce, żeby rozszerzenie Unii o pozostałe kraje bałkańskie nabrało realnych kształtów. Planuje publikację strategii z konkretnymi datami.

Ogłoszenie dokumentu zaplanowano na 6 lutego. Jego treść wciąż podlega zmianom, ale prawdopodobnie znajdzie się w nim data: rok 2025. Wtedy do Wspólnoty mogłyby przystąpić Serbia i Czarnogóra – dwa kraje, które już rozpoczęły negocjacje akcesyjne. Pozostałe państwa – Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Albania oraz Kosowo – dołączyłyby do Unii nieco później. Jeśli wszystko poszłoby dobrze, proces mógłby się zakończyć pod koniec przyszłej dekady.

Zmiana klimatu

Publikacja strategii – zwłaszcza jeśli zawierałaby ona konkretne daty – świadczy o zmianie politycznego klimatu w Brukseli dla rozszerzenia. Jeszcze w 2014 r. obecny przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker deklarował, że proces powiększania Unii musi być wstrzymany na kilka najbliższych lat.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie