We wtorek administracja prezydenta USA Donalda Trumpa poinformowała o decyzji wstrzymania części funduszy (65 mln dol.), które stanowią ponad połowę pomocy finansowej dla Agencji ONZ ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim. Jak powód podano chęć zmiany w wysokości składek. "Nie należy wymagać od Stanów Zjednoczonych, by wpłacały nieproporcjonalnie dużą część funduszy" dla UNRWA - powiedział przedstawiciel administracji USA.

"Belgia jest jednym z nielicznych darczyńców, który dostarcza wieloletnie finansowanie. Biorąc pod uwagę trudności finansowe, z którymi mierzy się obecnie UNRWA, belgijski roczny wkład zostanie wypłacony natychmiastowo" - głosi komunikat wydany przez ministerstwo spraw zagranicznych. Rzecznik MSZ cytowany przez AFP doprecyzował, że chodzi o przekazanie natychmiastowo 6,3 mln euro, czyli jednej trzeciej z zadeklarowanej przez Brukselę kwoty.

Wicepremier Belgii, minister ds. współpracy na rzecz rozwoju Alexander De Croo powiedział, że ma wiele szacunku dla pracy agencji, która działa w najtrudniejszych i niebezpiecznych warunkach. "Dla wielu uchodźców palestyńskich UNRWA to ostatnia deska ratunku" - podkreślił De Croo.

Zauważył, że dzięki agencji pół miliona palestyńskich dzieci może chodzić do szkoły, dzięki czemu mogą uniknąć radykalizacji i ekstremalnej przemocy.

Belgia wraz z innymi państwami członkowskimi i Komisją Europejską jest największym dostawcą pomocy dla uchodźców palestyńskich. KE zapewniła w środę, że unijne wsparcie będzie kontynuowane.

Trump zapowiadał już na początku stycznia na Twitterze, że ograniczy środki dla UNRWA. "Płacimy im rok w rok setki milionów dolarów, a w zamian - żadnej wdzięczności, żadnego szacunku" - napisał, oskarżając stronę palestyńską o sabotowanie negocjacji w sprawie trwałego traktatu pokojowego z Izraelem.

UNRWA została powołana w 1949 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, by pomóc w zapewnieniu edukacji, opieki zdrowotnej i społecznej uchodźcom palestyńskim przebywającym na terytorium Libanu, Jordanii, Syrii i Autonomii Palestyńskiej; otrzymywała rokrocznie od Stanów Zjednoczonych około 370 mln dolarów. (PAP)

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)