statystyki

Lelonek: MaBeNa? Lepsza jest prac a u podstaw

autor: Adam Lelonek10.01.2018, 07:56; Aktualizacja: 10.01.2018, 08:57
big data, algorytm, technologia, internet, cyberbezpieczeństwo

Komunikacja strategiczna jest w istocie oddziaływaniem na percepcję własnego czy zagranicznego audytorium.źródło: ShutterStock

Profesor Andrzej Zybertowicz stwierdził, że największym wyzwaniem dla Polski w 2018 r. jest zbudowanie maszyny bezpieczeństwa narracyjnego. Jako dowód na jej potrzebę przedstawił uruchomienie procedury z art. 7 Traktatu o UE. Identyfikacja wyzwań komunikacyjnych i potrzeba koordynacji budowy wizerunku państwa są konieczne. Robi to każde państwo. Jednak sukces zależy od treści, a nie formy.

Każde państwo dysponuje narzędziami budowy wizerunku i ochrony reputacji. Należą do nich dyplomacja, dyplomacja publiczna i komunikacja strategiczna. W idealnym modelu powinny one działać niezależnie od polityki krajowej. Niszczenie wizerunku Polski, destabilizacja i polaryzacja sytuacji wewnętrznej to główne cele, które Rosja stawia sobie nad Wisłą. W skali regionalnej i globalnej atakuje system wartości, porządek prawny, wiarygodność instytucji i zaufanie między sojusznikami na Zachodzie. Działania obejmują instrumentarium z obszaru wojny psychologicznej i informacyjnej, ale nie tylko. Kreml korzysta z kombinacji metod gospodarczych, wojny konwencjonalnej, cybernetycznej i oddziaływań niejawnych. Do każdego państwa dopasowuje konkretną strategię i skalę aktywności.

Wybory w USA, Francji i Niemczech, referendum w Katalonii, wojna z Gruzją i Ukrainą pokazują ewolucję doktryn wojennej, dyplomatycznej i bezpieczeństwa informacyjnego Kremla. W toczącej się wojnie informacyjnej nie jesteśmy bezbronni. Świadomość elit i społeczeństw rośnie, ale wciąż mamy wiele do zrobienia. Czas błogiej ignorancji już dawno powinien dobiec końca. Niestety tak nie jest. Wydatki UE i NATO na obronę w sferze informacyjnej są nieproporcjonalnie niskie w porównaniu z rosyjskimi. Największe braki widać w świadomości społecznej i na rynku eksperckim.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie