statystyki

Mamy więcej dzieci. Ale do rekordu wciąż bardzo daleko

autor: Janusz K. Kowalski04.01.2018, 07:37; Aktualizacja: 04.01.2018, 08:12
dziecko, kreda, chodnik, zabawa

Dobrą sytuację, zdaniem eksperta, mielibyśmy dopiero, gdyby wskaźnik dzietności kobiet wzrósł z obecnych 1,4 do 2,1.źródło: ShutterStock

Dobrze byłoby dopiero, gdyby liczba urodzeń sięgała 580 tys. Wtedy nie zmniejszałaby się liczba ludności kraju.

W pierwszych 10 miesiącach ubiegłego roku urodziło się 341,1 tys. dzieci. To o 6,7 proc. więcej niż rok wcześniej. – Bardzo prawdopodobne, że ta dynamika utrzymała się do końca roku – ocenia prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego. Jeśli tak, to w całym 2017 przyszło na świat ok. 408 tys. dzieci – o 26 tys. więcej niż rok wcześniej. – Ten wzrost nie zmienia jednak istotnie niekorzystnych zjawisk demograficznych w naszym kraju – twierdzi prof. Szukalski.

Wyjaśnia, że dobrą sytuację mielibyśmy dopiero, gdyby wskaźnik dzietności kobiet wzrósł z obecnych 1,4 do 2,1. To oznacza, że na 100 kobiet w wieku 15–49 lat powinno przypadać 210, a nie 140 urodzonych dzieci. – Aby tak się stało, na świat musiałoby przychodzić w całym roku, uwzględniając obecną liczbę i strukturę wiekową populacji kobiet, aż 580 tys. dzieci – szacuje prof. Szukalski.

Naukowiec podkreśla, że dopiero gdyby w długim okresie utrzymała się dzietność kobiet na takim właśnie poziomie, mielibyśmy zagwarantowaną prostą zastępowalność pokoleń. To znaczy, że nie zmniejszałaby się liczba ludności kraju.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie