Do wymiany opinii ministrów w tej sprawie doszło podczas odbywającej się Wiedniu konferencji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) – napisała ukraińska gazeta internetowa „Europejska Prawda”.

„Posiedzenie Rady Ministrów OBWE w Wiedniu. Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow nazwał inicjatywę rozmieszczenia misji pokojowej w Donbasie +zamiarem stworzenia administracji okupacyjnej+. Sądzę, że administracja okupacyjna już tam istnieje. Jest to rosyjska administracja okupacyjna” – napisał Klimkin na Twitterze.

Ukraiński minister mówił podczas wystąpienia w Wiedniu, że rosyjska agresja wobec jego państwa nie może być traktowana jako coś normalnego. „Rosyjska agresja w Donbasie zabiła już ponad 10 tysięcy ludzi, a 2 mln zmusiła do porzucenia swoich domów. To nie może być nową normalnością w Europie” – powiedział.

„I gdy ukraińscy obywatele na Krymie poddawani są brutalnym represjom, a Rosja ignoruje nakazy międzynarodowego sądu ONZ, to nie powinno być to odbierane jako nowe, normalne dla Europy zjawisko. Krym krwawi” – oświadczył Klimkin, cytowany przez „Europejską Prawdę”.

Władze w Kijowie chcą, by misja ONZ była rozmieszczona na całym terytorium zajętym dziś przez wspieranych przez Kreml separatystów, wraz z odcinkami granicy ukraińsko-rosyjskiej, których Kijów obecnie nie kontroluje.

Rosja nalega, by siły ONZ ochraniały jedynie misję OBWE, pracującą tylko na linii rozgraniczenia między oddziałami ukraińskimi a siłami prorosyjskich separatystów.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)