statystyki

Bruksela nie wie, co dalej z polityką migracyjną

autor: Jakub Kapiszewski05.12.2017, 07:55; Aktualizacja: 05.12.2017, 08:49
uchodźcy, migracja

Liczba uchodźców przybywających do Grecji spadła sześciokrotnie.źródło: ShutterStock

Najnowsza propozycja w tym zakresie jest odpowiedzią na postulaty krajów naszego regionu. System kwot obowiązkowych może trafić do kosza.

Zwolennikami takiego rozwiązania są Estończycy sprawujący obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Dyplomaci z Tallina postawili sobie za cel połączenie ognia z wodą – zamierzają pogodzić skrajnie odmienne stanowiska państw UE w sprawie uchodźców, jakie wyszły na jaw podczas kryzysu migracyjnego.

Próbą trudnego kompromisu jest właśnie rezygnacja z kwot obowiązkowych. Nie oznacza to jednak, że państwa członkowskie nie muszą na wypadek nowego kryzysu zadeklarować, ilu migrantów są w stanie rocznie przyjąć. Prezydencja estońska proponuje, aby wartość ta zależała od deklaracji poszczególnych krajów, zmodyfikowanych odpowiednio o liczbę ludności i PKB na mieszkańca. Propozycja nie zawiera jednak dokładnego wzoru, według którego wyliczany byłby limit.

Jeśli jednak dojdzie do kryzysu i dane państwo zarejestruje o połowę więcej uchodźców, niż wynosi jego roczny limit, to zostaną oni automatycznie przypisani do innego kraju – przy czym pierwszeństwo będą mieli ci członkowie Unii, którzy przyjęli najmniej osób. Estończycy proponują, aby do relokacji dochodziło dopiero po uzyskaniu zgody państwa docelowego. W razie twardego sprzeciwu pozostawałaby alternatywa: opłacenie podatku solidarnościowego w wysokości 250 tys. euro od osoby.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • abcd(2017-12-05 11:40) Zgłoś naruszenie 20

    Oni doskonale wiedzą co dalej. Należy przedłużyć agonię tej akcji charytatywnej zwanej szumnie polityką migracyjną przez wymuszenie ustępstw na krajach, które w szaleństwie nie chcą uczestniczyć. Aby do zmiany rządu i/lub prezydenta, a dalej niech już inni się martwią. Nie wierzysz, że tak to wygląda?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie