O godz. 16 drogi krajowe odśnieżały 453 pługoposypywarki. Mimo to, w niektórych miejscach drogi były oblodzone. Warunków na drogach nie poprawiał śnieg i śnieg z deszczem, który padał w całym kraju z wyjątkiem województw pomorskiego, zachodniopomorskiego i lubuskiego. Policja zaapelowała o rozsądek, wyobraźnię, dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej jazdy.

Największe utrudnienia utrzymują się na dk 65 w województwie podlaskim (odc. Białystok – Bobrowniki oraz Białystok – Mońki), dk 10 w województwie mazowieckim (odc. Sierpc - Drobin), dk 94 (odc. Opole – Strzelce Opolskie), dk 38 (odc. Reńska Wieś – Pietrowice) oraz dk 45 (Reńska Wieś – Ciężkowice) w województwie opolskim. Ślisko jest także we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w północnej i środkowej części województwa świętokrzyskiego, środkowej części śląskiego i północnej części małopolskiego.

Dodatkowo na terenie województwa lubuskiego oraz wielkopolskiego ruch utrudnia mgła.

Jak wynika z ostrzeżenia wydanego przez IMGW intensywne opady śniegu i oblodzenie występuje w dalszym ciągu na terenie województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

W związku z trudnymi warunkami policja przypomina o przygotowaniu samochodu do zimy, a więc zmianie opon na zimowe, wymianie płynu do spryskiwaczy oraz sprawdzeniu piór wycieraczek i odśnieżaniu samochodu przed wyjazdem.

W warunkach zimowych szczególnie ważne jest poruszanie się z włączonymi światłami i stosowanie się do ograniczeń prędkości. Należy też uważać na zagłębieniach terenu, wzniesieniach, w pobliżach lasów i zbiorników wodnych, bo w takich miejsca nawierzchnia może być wyjątkowa śliska. W pobliżu przejść dla pieszych oraz przy dojeżdżaniu do nich trzeba zachować ostrożność.

Policja podkreśla również, że w warunkach zimowych dopuszczalna prędkość nie musi oznaczać bezpiecznej. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk