Wcześniej we wtorek Gronkiewicz-Waltz opublikowała na Twitterze pismo do Błaszczaka, w którym napisała, że w Warszawie, w Polsce nie może być przyzwolenia na tolerowanie ksenofobii. Dodała, że oczekuje podjęcia zdecydowanych działań oraz przekazania jej informacji o podjętych przez ministra krokach.

Pismo ma związek z atakiem na stołeczny Ośrodek Kultury Muzułmańskiej, gdzie w nocy z niedzieli na poniedziałek nieznani sprawcy wybili kilkanaście szyb. Nikomu nic się nie stało. Na terenie ośrodka znajduje się meczet.

Szef MSWiA odnosząc się na Twitterze do pisma przypomniał, że p.o. komendanta stołecznego policji nadinsp. Paweł Dobrodziej zaproponował spotkanie policji z przedstawicielami Ośrodka Kultury Muzułmańskiej. Minister podkreślił, że policja poszukuje też sprawców ataku.

"KSP zaproponował spotkanie przedstawicielom Ośrodka Kultury Muzułmańskiej. Sprawców ustala policja. Od 07.16 w Warszawie działa Mapa Bezpieczeństwa. 95 proc. Polaków czuje się bezpiecznie w swojej okolicy. Niemniej ważne jest bezpieczeństwo socjalne" - napisał Błaszczak.

Dodał, że warszawiacy oczekują, że Gronkiewicz-Waltz stanie przed Komisją weryfikacyjną (Bada ona reprywatyzację stołecznych nieruchomości).

Gronkiewicz-Waltz przypomniała w liście, że we wrześniu zeszłego roku apelowała do szefa MSWiA o "zwrócenie szczególnej uwagi na problem przemocy na tle rasistowskim, który coraz częściej pojawia się na naszych ulicach". Deklarowała też - jak dodała - "chęć pomocy ze strony służb m.st. Warszawy".

"W świetle ostatniego skandalicznego ataku na ośrodek muzułmański ponawiam apel o zwrócenie szczególnej uwagi na tego rodzaju zachowania" - podkreśliła prezydent Warszawy.

Według niej "jeszcze dwa lata temu warszawiacy bardzo wysoko oceniali bezpieczeństwo w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, a ostatnie nasilenie tego typu zdarzeń budzi niepokój mój i mieszkańców". "W czasie mojej kadencji Warszawa wsparła Policję kwotę ponad 340 mln. zł. i warszawiacy mają prawo czuć się bezpiecznie w swoim mieście" - napisała Gronkiewicz-Waltz.(PAP)

autor: Grzegorz Dyjak