W 2018 roku spotkanie młodych pielgrzymów z Polski i zagranicy odbędzie się 2 czerwca. Spotkania nad jeziorem Lednickim zainicjował zmarły w 2015 roku dominikanin o. Jan Góra.

"Przyszłoroczne spotkanie będzie podróżą w głąb siebie, poszukiwaniem swojego +jestem+. Tylko ktoś zachwycony wielkością daru człowieczeństwa może ten zachwyt przekazywać innym, ponieważ w ten sposób upodabnia się do Boga, który stworzył nas z bezinteresownej miłości” – przekazała w niedzielę rzeczniczka Lednicy Dominika Chylewska.

Jak podali organizatorzy wydarzenia, hasło "Jestem" stanowi syntezę zapisanego przez ojca Górę, i powtarzanego za świętym Janem Pawłem II, zdania: "Człowiek, będąc jedynym na ziemi stworzeniem, którego Bóg chciał dla niego samego, nie może odnaleźć się w pełni inaczej, jak tylko poprzez bezinteresowny dar z siebie samego".

"Będziemy na Lednicy wspólnie odkrywać, jak cenni jesteśmy w oczach Bożych. Tylko odkrywając i przyjmując miłość Boga, możemy stawać się bezinteresownym darem dla innych" - podała Chylewska.

Obecnie duszpasterzami ruchu lednickiego są ojcowie Mateusz Kosior i Wojciech Prus.

"Młodzi ludzie powiedzieli nam, że stoją przed różnymi wymaganiami, że ciągle są jacyś niewystarczający, że ludzie mówią im, że powinni być tacy, tacy i tacy, dlatego 2 czerwca spotykamy się na Polach Lednickich pod hasłem +Jestem+" – powiedział duszpasterz Lednicy o. Kosior.

3 czerwca na Polach Lednickich pod hasłem "Idź i kochaj" odbyło się XXI Spotkanie Młodych Lednica 2000. Wzięło w nim udział ponad 75 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy.

Poza organizowanymi od 1997 r. Ogólnopolskimi Spotkaniami Młodych Lednica 2000, na Polach Lednickich odbywają się także spotkania skierowane do innych grup, w tym Lednica Dziecka, Lednica Seniora czy Lednica Motocyklisty.

Do tej pory Spotkania Młodych zgromadziły pod Bramą-Rybą ok. 2 mln uczestników.(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

edytor: Olga Zakolska