statystyki

Lucas van der Velde: Maria, czyli o losach naukowczyń

autor: Lucas van der Velde13.11.2017, 07:37; Aktualizacja: 13.11.2017, 08:08
Maria Skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie, fot. Tekniska museet / Wikimedia Commonsźródło: Wikimedia Commons

Sto pięćdziesiąt lat temu, 7 listopada, przyszedł na świat prawdopodobnie najbardziej znany polski naukowiec. Pierwsza w historii osoba, która zdobyła dwukrotnie Nagrodę Nobla. Jedyna, jak do tej pory, która uzyskała ją w dwóch różnych kategoriach. Maria Skłodowska-Curie, bo o niej mowa, jest bez wątpienia przykładem dla naukowców na całym świecie.

 I choć od jej urodzin mija właśnie 150 lat i sytuacja kobiet w nauce jest zdecydowanie lepsza niż za czasów, gdy Maria zaczynała swoją karierę, to niech jej przykład posłuży nam do opowiedzenia kilku słów o kobietach naukowczyniach (tak, tak, w ten właśnie sposób brzmi poprawna językowo żeńska wersja słowa „naukowiec” w języku polskim).

Podstawowym pytaniem stawianym sobie przy wyborze zawodu naukowca jest... czy chcę nim w ogóle być. Oczywiście nie każdy spełnia kryteria niezbędne do pracy w tym świecie. Czasem decyzja podejmowana jest na podstawie uważnej oceny zalet i wad tego zawodu. Często jednak przeświadczenie o niespełnianiu kryteriów może brać się ze stereotypów. Choć ich siły oddziaływania na realne decyzje nie da się zmierzyć równie precyzyjnie jak radioaktywności radu, badacze od wielu lat starają się sprawdzać, jak są one w nas zakorzenione.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie