statystyki

Trump jedzie do Azji rozmawiać o Korei

autor: Bartłomiej Niedziński06.11.2017, 07:38; Aktualizacja: 06.11.2017, 08:13
Donald Trump w Japonii

Donald Trump w Japoniiźródło: PAP
autor zdjęcia: KAZUHIRO NOGI POOL

W ciągu dziewięciodniowej podróży amerykański prezydent odwiedzi Japonię, Koreę Południową, Chiny, Wietnam i Filipiny.

Rozpoczęta wczoraj trasa Donalda Trumpa po Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej będzie nie tylko najdłuższą odbywaną przez jakiegokolwiek amerykańskiego prezydenta od ćwierćwiecza, ale też najtrudniejszą. Trump będzie chciał przekonać Chiny do wywarcia wpływu na Koreę Północną oraz do zmniejszenia nierównowagi w bilansie handlowym, a także zapewnić amerykańskich sojuszników w regionie o tym, że Stany Zjednoczone nie mają zamiaru się wycofywać. Problem w tym, że to wszystko jest trudne albo wręcz niemożliwe do pogodzenia.

W ciągu dziewięciu dni Trump odwiedzi pięć państw – oprócz Japonii, do której przybył już wczoraj, będą to: Korea Południowa, Chiny, Wietnam i Filipiny. Ostatnim prezydentem USA, który pojechał do Azji na tak długo, był w 1992 r. George H.W. Bush i nie skończyło się to dobrze – wizytę zapamiętano głównie z powodu jego niedyspozycji podczas oficjalnego przyjęcia w Tokio. A biorąc pod uwagę azjatycką wrażliwość na punkcie etykiety, ryzyko, że jakieś niekonwencjonalne zachowanie Trumpa przekreśli szanse na osiągnięcie celów politycznych, jest całkiem spore.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie