Specjalny prokurator ministerstwa sprawiedliwości Robert Mueller przedstawił w poniedziałek Paulowi Manafortowi, który w ub. roku przez trzy miesiące, od maja do sierpnia, był szefem sztabu wyborczego Donalda Trumpa oraz jego zastępcy i partnerowi w interesach Rickowi Gatesowi 12 zarzutów kryminalnych, w tym m.in. spiskowania przeciwko USA, prania brudnych pieniędzy, prowadzenia działań na rzecz obcego państwa bez odpowiedniego zarejestrowania i popełnienia oszustw podatkowych.

"Przepraszam, ale to było wiele lat temu, zanim Paul Manaforta dołączył do kampanii wyborczej Trumpa, dlaczego oszukańcza Hillary Clinton i Demokraci nie są w centrum uwagi" - napisał na Twitterze, w reakcji na postawienie Manaforta i Gatesa w stan oskarżenia, prezydent Donald Trump.

W następnej wiadomości Trump dodał, że "nie było żadnego zmawiania się". Donaldowi Trumpowi wtórowała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders, która podczas konferencji prasowej podkreśliła, że "oskarżenia" nie mają nic wspólnego z prezydentem, nie mają nic wspólnego z kampanią wyborczą prezydenta".

Zarzuty przedstawione w poniedziałek Manafortowi przez specjalnego prokuratora ministerstwa sprawiedliwości Roberta Muellera nie mają nic wspólnego z jego rolą jako szefa sztabu wyborczego Donalda Trumpa, są natomiast związane z jego wcześniejszą działalnością jako lobbysty i konsultanta politycznego na Ukrainie.

Zarówno Paul Manaforta, który rzekomo otrzymał od obalonego w roku 2014 prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza ok. 18 mln dolarów, jak i Rick Gates poprzez swoich adwokatów oświadczyli w poniedziałek, że są niewinni.

Sędzia zgodził się, aby Manafort i Gates czekali na rozprawę w areszcie domowym pod warunkiem oddania paszportów i wpłacenia kaucji w wysokości 10 mln USD (Paul Manafort) i 5 mln USD (Rick Gates).

Zdaniem ekspertów prawnych i komentatorów, ujawnienie w poniedziałek przez biuro specjalnego prokuratora, że George Papadopoulos, w przeszłości doradca sztabu wyborczego Donalda Trumpa ds. międzynarodowej polityki energetycznej, 5 października przyznał się do złożenia fałszywych zeznań FBI, ma jeszcze większe znaczenie niż zarzuty przedstawione przez zespół dochodzeniowy prokuratora Muellera Paulowi Manafortowi i Rickowi Gatesowi.

Papadopoulos, prawnik zajmującym się zagadnieniami międzynarodowego rynku energetycznego, złożył fałszywe zeznania Federalnemu Biuru Śledczemu (FBI) krótko po objęciu przez Trumpa 20 stycznia urzędu prezydenta.

W rozmowie z funkcjonariuszami FBI, Papadoupulosa utrzymywał, że spotkał się z niewymienionym z nazwiska "profesorem", który jak powiedział nie odgrywał większej roli w kręgach władzy na Kremlu, podczas gdy doskonale wiedział, że kontakty jego rozmówcy sięgają bardzo wysoko.

Rzecznika Białego Domu Sarah Sanders, podczas konferencji prasowej w poniedziałek, przedstawiła Papadopoulosa jako "wolontariusza, który nie odgrywał znaczącej roli w kampanii wyborczej Donalda Trumpa".

Oświadczenie prezydenckiej rzeczniczki kłóci się z wypowiedzią samego kandydata na prezydenta Donalda Trumpa, który w wywiadzie dla dziennika "Washington Post" w marcu ubiegłego roku powiedział, że "Papadopoulos jest wspaniałym facetem, ekspertem w dziedzinie energii".

Eksperci prawni wskazują, że Papadopoulos, który został aresztowany w 27 lipca br., do czasu przyznania się do winy 5 października współpracował z zespołem specjalnego prokuratora Roberta Muellera.