Córka byłego szefa rządu Maryam Nawaz i jej mąż Mohammad Safdar byli obecni w sądzie ds. przestępstw korupcyjnych w Islamabadzie podczas odczytania zarzutów. Nawaz Sharif przebywa obecnie w Wielkiej Brytanii, gdzie towarzyszy żonie, poddającej się leczeniu z powodu choroby nowotworowej. Wszyscy oskarżeni twierdzą, że są niewinni.

Maryam Nawaz oświadczyła, że zarzuty są nieuzasadnione, a oskarżenie to "parodia wymiaru sprawiedliwości". Zasugerowała, że wytoczony proces to skutek ingerencji wpływowej pakistańskiej armii.

Sąd zażądał od Nawaza, jego córki i zięcia ujawnienia źródeł dochodu, które umożliwiły ich rodzinie kupno apartamentów w prestiżowej dzielnicy Londynu na początku lat 90.

Zarzuty korupcyjne wobec byłego premiera Pakistanu i członków jego rodziny postawione zostały w wyniku śledztwa po wycieku dokumentów związanych z tzw. aferą Panama Papers. Z dokumentów wynika, że córka Sharifa i dwaj jego synowie byli właścicielami spółek zarejestrowanych w raju podatkowym na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych i wykorzystywali je właśnie do zakupu luksusowych mieszkań w Londynie.

Na skutek śledztwa korupcyjnego pakistański Sąd Najwyższy w lipcu br. pozbawił Sharifa - premiera Pakistanu w latach 1990-93, 1997-99 i 2013-17 - funkcji publicznych i nakazał wszczęcie śledztwa karnego w sprawie jego i członków jego rodziny. (PAP)

akl/ kar/