statystyki

Rząd chce odebrać Fundacji Batorego pieniądze

autor: Tomasz Żółciak03.10.2017, 07:32; Aktualizacja: 03.10.2017, 07:48
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Działająca od 28 lat fundacja, założona przez finansistę George’a Sorosa, od dłuższego czasu jest krytykowana przez działaczy partii rządzącej i środowiska konserwatywno-prawicowe, np. za wspieranie cyklu szkoleń i happeningów dla aktywistów środowiska LGBT.źródło: ShutterStock

Rząd chce pozbawić organizację roli operatora zarządzającego kwotą 37 mln euro z funduszy norweskich na wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego.

Działająca od 28 lat fundacja, założona przez finansistę George’a Sorosa, od dłuższego czasu jest krytykowana przez działaczy partii rządzącej i środowiska konserwatywno-prawicowe, np. za wspieranie cyklu szkoleń i happeningów dla aktywistów środowiska LGBT. Konflikt przechodzi teraz w nową fazę. Już nie chodzi o ideologię, ale o pieniądze. Fundacja dzieli dotacje na przedsięwzięcia podejmowane przez organizacje pozarządowe (realizuje też własne projekty). W pierwszym ćwierćwieczu działalności wydała na te cele ponad 400 mln zł. Jest operatorem Funduszu dla Organizacji Pozarządowych zasilanego pieniędzmi z Norwegii i innych państw z EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) – w sumie jest to 37 mln euro.

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński już kilka miesięcy temu zapowiadał: – Nie wydaje mi się, żeby Fundacja Batorego mogła ponownie pełnić funkcję operatora. Nasza propozycja jest taka, żeby zostało nim Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego [obecnie Narodowy Instytut Wolności – red.]. Uważamy, że środki norweskie stają się środkami publicznymi w dyspozycji polskiego rządu. Powinny być tutaj rozdysponowywane – przekonywał.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (11)

 • Brawo, szkoda że tak późno(2017-10-03 08:29) Zgłoś naruszenie 4917

  Nie odebrać, tylko zastopować Sorosa w mieszaniu się do spraw polskich. Takie Fundacje za m/in jego pieniądze podważają polską rację stanu. Robią wiele dobrego ale i złego pod płaszczykiem walki z ksenofobią czy rasizmem. To libero-lewackie przybudówki walki o władzę na świecie, UE , również w Polsce. Chcą budować NWO-utopię Marksa (New World Order) Efekty widać w UE po sprowadzeniu nachodźców przez "Sorosy" i Merkel .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ściema i zakłamanie jak zwykle(2017-10-03 08:53) Zgłoś naruszenie 3914

  A co mogą mieć Norwegowie (Norewgia) do polskich obywateli - jak zwykle ściema, a Norweżka z dzieckiem prosi o azyl w Polsce, bo tam nie liczą się z obywatelami jak widać. Fundacja Batorego, to zwykły lewacki KRET anty-polski za obcą kasę.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Walka o globalną władzę przy pomocy obcej kasiory(2017-10-03 08:44) Zgłoś naruszenie 2911

  Zdrajców trzeba karać tak jak na to zasługują, nie ważne czy szpieg, czy kret-fundacja za obce pieniądze niszcząca suwerenność państwa i jego racje stanu. To bezpardonowa walka o władzę, a nie żadna walka z ksenofobią czy za LGBT - to zmyła dla ubogiego "plebsu". Chcą rządzić kiedyś całym światem, oni są groźni dla całej populacji świata. W/g NWO ma być niecały mld populacji w efekcie końcowym. Albo MY albo ONI PANY) i garstka zniewolonych umysłów. Resztę zastąpią cyborgi (roboty biologiczne)

  Odpowiedz
 • Xianc(2017-10-03 10:34) Zgłoś naruszenie 177

  Gdy robił to Putin wszyscy się z niego naśmiewali. Takich agencji i fundacji które mieszają w rządach różnych państw jest mnóstwo a szczególnie w Polsce

  Odpowiedz
 • A(2017-10-03 18:24) Zgłoś naruszenie 135

  Stop lewactwu

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Polak(2017-10-03 14:19) Zgłoś naruszenie 105

  Szanowny Panie Profesorze 97 procent Polaków Pana popiera , zatem do realizacji.

  Odpowiedz
 • Polak(2017-10-03 14:16) Zgłoś naruszenie 94

  Szanowny Panie Profesorze 97 procent Polaków Pana popiera , zatem do realizacji.Polak

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie