statystyki

PiS jako partia narodowa: Kaczyński tworzy podział na osi „patrioci” – „rzecznicy obcych interesów”

autor: Rafał Matyja01.10.2017, 16:00
Partia Jarosława Kaczyńskiego trafiła w emocje części wyborców.

Partia Jarosława Kaczyńskiego trafiła w emocje części wyborców.źródło: ShutterStock

Drugi rok rządów PiS kończy się próbą istotnego przestawienia osi podziałów politycznych. Oprócz wyraźnego, wytyczonego w pierwszych miesiącach rządzenia, sporu na linii „społeczeństwo” – „elity”, Prawo i Sprawiedliwość zamierza wzmocnić konflikt na osi „patrioci” – „rzecznicy obcych interesów”. Chce pójść do kolejnych wyborów jako partia broniąca interesu narodowego przed tymi, którzy nie tylko mu zagrażają, ale są po prostu reprezentantami interesów przeciwnych.

PiS już raz dokonał takiego zwrotu, dzieląc Polskę na tę liberalną i tę solidarną. W zasadzie wszystkie te sformułowania należałoby wziąć w cudzysłów. Niczego bowiem nie dzielono, a dobór przymiotników był mocno naciągany. W istocie zdefiniowano przeciwnika, a w opozycji do niego „samych siebie”. Po stronie antyliberalnej mogli zatem znaleźć się Zyta Gilowska i Kazimierz Marcinkiewicz. Po stronie przeciwników Polski solidarnej – wielu przywódców Solidarności z lat 80. Zwycięstwo PiS nie polegało na trafności diagnozy, ale na jej perswazyjnym oddziaływaniu na całą scenę polityczną i na wyborców.

Partia Jarosława Kaczyńskiego trafiła w emocje części wyborców – często głosujących wcześniej na Samoobronę, Ligę Polskich Rodzin, być może także taktycznie na każdą partię znajdującą się w ostrej opozycji wobec rządzących. Stworzyła nie tylko wyrazistego wroga: zamożną i pełną pychy „Polskę liberalną”, lecz także dowartościowała niechęć wobec „tej Polski”. Sprzeciw wobec panujących porządków ekonomicznych stawał się po prostu wiernością ideałom Solidarności. Nawet jeżeli w latach 80. nie byłeś w jej szeregach, to teraz możesz stać się częścią Polski solidarnej dzięki niechęci do liberalizmu. PiS wypowiedział w ten sposób nie tylko przyszły sojusz z PO czy wszelkie wcześniejsze sojusze obozu posierpniowego zawierane między centroprawicą a liberałami. Stworzył też nową oś rywalizacji pozwalającą na efektywne dyskredytowanie przeciwnika w oczach własnych wyborców i znaczącą rozbudowę własnego elektoratu w oparciu o nową definicję sporu.

Dziś PiS próbuje powtórzyć ten sam manewr, wytyczając nową oś podziału. Nie nazwał jeszcze stron „Polską patriotyczną” i „Polską kosmopolityczną”, nie funkcjonują precyzyjnie wymierzone w przeciwnika epitety. Wcześniejszy „najgorszy sort” czy ostatnie „mordy zdradzieckie” to zaledwie zapowiedzi retoryki, jaką dopracuje zapewne na okoliczność kilku kampanii wyborczych lat 2018–2020. Ale zwrot się dokonał i polega na uznaniu, że oś socjalno-liberalna może okazać się – w starciu o utrzymanie większości parlamentarnej i władzy – nieefektywna.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (12)

 • mruk(2017-10-01 16:29) Zgłoś naruszenie 1613

  To nie Kaczynski tworzy ten podzial. Raczej Berlin i Bruksela. Oczywiste jest ze tylko sila Panstwa Polskiego moze nas przed tym bronic. Kolejny artykol pewnie "wcisniety" przez Axela Springera do polskiego obszaru medialnego. Zalosne tezy i argumentacja. Ale zabawne to jest, zwlaszcza wtedy kiedy dostrzegamy jak mocno wciska nam sie poglady majace doprowadzic do tego zebysmy sie sami powiesili :))))

  Odpowiedz
 • Neron(2017-10-01 16:15) Zgłoś naruszenie 1416

  Kto nie z PIS-em to nie patriota. Typowa bolszewicka retoryka.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bert(2017-10-01 19:14) Zgłoś naruszenie 149

  konfederacja targowicka, polski komitet wyzwolenia narodowego, związek patriotów polskich, nowoczesna, PO - to jest jedna ciągła linia zdrady interesów większości obywateli i zdrady interesów państwa polskiego. A Kaczyński tylko to nazywa po imieniu.

  Odpowiedz
 • pytanie(2017-10-01 16:47) Zgłoś naruszenie 137

  Kaczyński tworzy , czy sami się TWorzą ?

  Odpowiedz
 • alex(2017-10-01 19:08) Zgłoś naruszenie 135

  Bardzo dobrze, czas wreszcie oddzielić ziarno od plew, tak jak patriotów od tych, co się wysługują obcym.

  Odpowiedz
 • znowu(2017-10-01 17:06) Zgłoś naruszenie 82

  Medialne manipulacje

  Odpowiedz
 • Ciekawe ....(2017-10-01 18:45) Zgłoś naruszenie 714

  .... będą miny tych panów po najbliższych wyborach. Tylko gdzie będą uciekać ? Kto ich przyjmie ?

  Odpowiedz
 • Mirek(2017-10-02 07:34) Zgłoś naruszenie 12

  "CIEMNY LUD WSZYSTKO KUPI" i dlatego prezes wie,że reguła "dziel i rządź" jest skuteczna.Nawet gdy prowadzi do możliwości,że Polska stanie się wyspą i skansenem Europy/OBY NIE PARIASEM/

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie