statystyki

Czy da się podgryźć Angelę Merkel choćby w sondażach?

autor: Jakub Kapiszewski29.08.2017, 07:57; Aktualizacja: 29.08.2017, 08:29
Angela Merkel

Angela Merkelźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: FOCKE STRANGMANN

Na niecały miesiąc przed wyborami badania wróżą mocne zwycięstwo ugrupowaniu kanclerz.

Od czerwca poparcie dla chrześcijańskich demokratów oscyluje wokół 40 proc. Co więcej, partia szefowej rządu utrzymuje kilkunastopunktową przewagę nad socjalistami. Po „efekcie Schultza”, czyli nagłym skoku w notowaniach i zrównaniu się SPD z CDU w sondażach w pierwszym kwartale br., nie pozostał ślad.

Socjaliści, którzy w tej kadencji współrządzą z CDU, starają się odróżnić od swojego koalicyjnego partnera i zyskać w oczach wyborców. Przewodniczący SPD Martin Schultz w ubiegłym tygodniu na wiecu wyborczym w Trewirze zapowiedział, że jeśli zasiądzie w fotelu kanclerskim, zażąda od Amerykanów wycofania z Niemiec głowic jądrowych. 20 takich ładunków znajduje się w bazie wojskowej w Buechel w Nadrenii-Palatynacie, niedaleko granicy z Luksemburgiem.

Takie żądanie z pewnością spotkałoby się ze zdziwieniem w Waszyngtonie, gdzie – jak donosił swego czasu „Der Spiegel” – pod koniec rządów Baracka Obamy zdecydowano o modernizacji arsenału atomowego, w tym bomb znajdujących się w Niemczech. Zresztą krytyka broni nuklearnej nad Łabą w wydaniu Schultza też ma swoje granice. Szef socjalistów nie poruszał tematu podczas wizyty w Nadrenii-Palatynacie, gdzie znajduje się najwięcej amerykańskich baz wojskowych.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • ???????(2017-08-29 08:37) Zgłoś naruszenie 01

    ona sama się podgryza ze soimi poczynanniami, zaprasza ludzi z fryki i Azji, a potem chce dzielić się swoimi zaproszonymi z innymi?

    Odpowiedz
  • Za wyjątkiem 1 błędu....czyli uchodźców(2017-08-29 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    To Merkel jest najlepszym kanclerzem Niemiec.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie