Ekspert, który jest wykładowcą Narodowego Uniwersytetu Singapuru podkreśla, że Europa z dużym sukcesem w ciągu ostatnich 25 lat wykorzystywała połączenie dyplomacji, gospodarki, strategii i innych narzędzi instytucjonalnych, by modernizować kraje Europy Wschodniej i Środkowej.

"Polska jest tego najlepszym przykładem. Osiągnęła największy sukces, jest największym beneficjentem, niezwykle stabilnym krajem i obecnie prawdziwym liderem w Europie, a przecież pochodziła zza żelaznej kurtyny, była częścią Układu Warszawskiego. Dziś nikt nie potrafi sobie wyobrazić Polski, która nie byłaby jednym liderów europejskiej integracji" - powiedział Khanna.

Jego zdaniem obecnie kwestia bezpieczeństwa Polski jest związana z przyszłym bezpieczeństwem Ukrainy. "W tej sprawie należy szukać rozwiązań. Czy sytuacja się polepszy, czy pogorszy, to Krym nie wróci już do Ukrainy. Musi istnieć ten czytelny sygnał, że pewnie rzeczy się wydarzyły, ale nie mogą iść dalej. To można robić wzmacniając Ukrainę. Ukraina można przyciągnąć ponieważ ma populację młodych, żywiołowych ludzi, wykorzystując dziedzictwo przemysłowe gospodarki i wykwalifikowaną siłę roboczą, żeby przeobrażała się tak jak Polska" - uważa Khanna.

To nie oznacza - jego zdaniem - że Ukraina szybko dołączy do UE, prawdopodobnie nie będzie mogła dołączyć też do NATO. "Możemy jednak więcej zainwestować w Ukrainę, a to bardzo, bardzo ważne. Sposobem na Rosję jest inwestowania w Ukrainę. Jeśli chodzi o Rosję, to trzeba prezentować silniejszą postawę w kwestii dzielenia przez ten kraj Europy i rynków energetycznych. (...) Wreszcie Bruksela to robi, interweniuje, mówiąc, że Rosja nie może kupować aktywów energetyczny w Europie bez podlegania regułom konkurencji. Europa może być mocniejsza wobec Rosji" - powiedział.

Jego zdaniem Rosję można też zmieniać poprzez inwestowanie w ten kraj. "Kolejny krok to inwestowanie w Rosję, kupowanie tam większej ilości aktywów, inwestowanie w rosyjskie firmy, modernizowanie gospodarki, w efekcie zmienianie tam rządów i zwalczanie korupcji. Europa w ten sposób zmienia społeczeństwa, to zadziała w Rosji, ale to zabierze też czas" - mówi Khanna.