statystyki

Nord Stream 2: Cichy beneficjent sankcji wobec Rosji

autor: Aleksandra Gawlikowska-Fyk, Bartosz Wiśniewski07.08.2017, 07:30; Aktualizacja: 07.08.2017, 08:05
Nord Stream

Zwolennicy NS2 z uporem przekonują bowiem, wbrew faktom i w nadziei, że opinia publiczna da się uwieść uproszczonym interpretacjom rzeczywistości, że amerykańskie sankcje są li tylko instrumentami cynicznej gry interesów gospodarczychźródło: ShutterStock

 Donald Trump podpisał zmiany w reżimie sankcji wobec Rosji, których inicjatorem był Kongres. Działania Kongresu były motywowane niemal wyłącznie względami polityki wewnętrznej. Posłużyły jednak promotorom najbardziej kontrowersyjnego projektu energetycznego z udziałem Rosji – gazociągu Nord Stream 2 – do jego obrony, kosztem amerykańsko-europejskiej współpracy w obliczu agresywnej polityki Moskwy.

Zwolennicy NS2 z uporem przekonują bowiem, wbrew faktom i w nadziei, że opinia publiczna da się uwieść uproszczonym interpretacjom rzeczywistości, że amerykańskie sankcje są li tylko instrumentami cynicznej gry interesów gospodarczych, a uderzając w gazociąg, mają wyeliminować konkurencję dla gazu skroplonego z USA. Dość przypomnieć głośny list kanclerza Austrii Christiana Kerna i ministra spraw zagranicznych Niemiec Sigmara Gabriela z czerwca, w którym ostro krytykowali toczące się w USA prace legislacyjne.

Pod koniec lipca głos zabrał szef austriackiego koncernu OMV, jednego z partnerów finansowych NS2. Na łamach jednego z niemieckich dzienników odmówił USA, a także Polsce i państwom bałtyckim „prawa weta w sprawie europejsko-rosyjskich relacji gazowych” (sic!). Nic to, że już dziś, za pomocą istniejącej infrastruktury, Rosja jest w stanie dostarczać do Europy wielokrotnie więcej gazu, niż Amerykanie będą w stanie fizycznie wyeksportować, nawet jeśli uda im się uruchomić wszystkie planowane terminale eksportowe LNG (co zajmie przynajmniej kilka lat). Tym samym projekt, który w istocie dzieli państwa UE i uderza w interesy energetyczne części z nich, a więc także w bezpieczeństwo UE jako całości, znalazł się na pierwszym planie dyskusji na temat w istocie sztucznie wykreowany.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie