Skażona krew była podawana m.in. pacjentom cierpiącym na hemofilię, która jest skazą krwotoczną przejawiającą się m.in. w zaburzeniach krzepnięcia.

Według parlamentarnego raportu z 2015 roku, ponad 30 tys. osób mogło zostać zakażonych WZW C (wirusowe zapalenie wątroby typu C), z czego jedynie kilka tysięcy przypadków zostało potwierdzonych przez brytyjską służbę zdrowia NHS. Kolejne 1,5 tys. mogło zostać zakażonych wirusem HIV. Krew miała pochodzić m.in. od więźniów z amerykańskich zakładów karnych i nie została poddana odpowiednim badaniom.

Ówczesny premier David Cameron przeprosił w parlamencie rodziny ofiar, które jednak skrytykowały raport jako próbę wybielenia rządu i uniknięcia odpowiedzialności za zaniedbania.

Oświadczenie Downing Street wydano po wspólnym liście otwartym liderów wszystkich opozycyjnych partii politycznych, w tym Partii Pracy, do brytyjskiej premier Theresy May, w którym zaapelowali o dokładne zbadanie sprawy.

Rzecznik May dodał, że szczegóły dotyczące sposobu działania komisji śledczej zostaną ustalone w porozumieniu z rodzinami ofiar i osób, które bezpośrednio ucierpiały w wyniku zaniedbań.

Jak zapewniono, szczegóły powinny zostać przekazane opinii publicznej w nadchodzących miesiącach, a decyzję o rozpoczęciu działania komisji podjęto w obliczu "nowego materiału dowodowego". Nie wyjaśniono jednak, co on zawiera.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)