statystyki

Europejscy imigranci muszą uregulować pobyt na Wyspach

autor: Jakub Kapiszewski27.06.2017, 07:39; Aktualizacja: 27.06.2017, 08:11

Wraz z brexitem wspólnotowe przepisy dotyczące obywateli pozostałych państw członkowskich przestaną obowiązywać.

Przedstawiony przez brytyjski rząd dokument nie owija w bawełnę. Z punktu widzenia brytyjskiego prawa każdy obywatel UE stanie się imigrantem – ze wszystkimi tego konsekwencjami. Najważniejsza jest taka, że obywatele UE – w tym Polacy – będą musieli w związku z tym uregulować swój pobyt na Wyspach. Wczoraj rząd w Londynie przedstawił szczegóły propozycji.

Chodzi o zapowiedziany przez Theresę May już podczas czwartkowego szczytu Rady Europejskiej status osoby osiedlonej (settled status). Tak naprawdę jest to pozwolenie na bezterminowy pobyt na terenie Zjednoczonego Królestwa. Status osoby osiedlonej ma przysługiwać wszystkim, którzy spędzili w ciągły sposób na Wyspach co najmniej pięć lat. Będzie on stanowił również pierwszy krok do ubiegania się o obywatelstwo. Prawdopodobnie jednak nie uchroni przed deportacją w przypadku, gdy ktoś zostanie uznany za zagrożenie dla Wielkiej Brytanii, popełni ciężkie przestępstwo lub popadnie w recydywę.

Zgodnie z tym, co powiedziała premier May, brytyjski rząd nie chce, aby Europejczycy na Wyspach rzucili się jednocześnie do wypełniania wniosków o status osoby osiedlonej. Dlatego rząd przewiduje maksymalnie dwuletni (dokument stwierdza, że to jeszcze nie jest pewne) „okres łaski”, w trakcie którego obywatele Unii będą mieli czas na uzupełnienie wszystkich formalności, czyli zalegalizowanie pobytu w Królestwie. Okres ten rozpocznie się wraz z opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię, czyli 29 marca 2019 r. W praktyce oznacza to, że podczas jego trwania wszyscy obywatele UE będą mieli prawo pobytu w Albionie.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie