statystyki

Karanie za zwrot „polski obóz śmierci” to śmieszność zamiast godności [OPINIA]

autor: Maciej Łuczak25.06.2017, 17:00
Zmiana ustawy o IPN wprowadzi nowe przestępstwo, a użycie zwrotu „polski obóz śmierci” będzie karane. Skutkiem tych działań będą kolejne straty wizerunkowe Polski i pogłębienie postrzegania naszego państwa jako niezdolnego do prowadzenia skutecznych działań metodami dyplomatycznymi

Zmiana ustawy o IPN wprowadzi nowe przestępstwo, a użycie zwrotu „polski obóz śmierci” będzie karane. Skutkiem tych działań będą kolejne straty wizerunkowe Polski i pogłębienie postrzegania naszego państwa jako niezdolnego do prowadzenia skutecznych działań metodami dyplomatycznymiźródło: ShutterStock

 Polski obóz śmierci” – takich słów użył w 2012 r. prezydent USA Barack Obama podczas laudacji na cześć Jana Karskiego. Mało kto wówczas pamiętał, że wielki polski bohater, który przekazał zachodnim aliantom raporty o Holocauście, w swoich relacjach również posługiwał się właśnie takim terminem: „Polish death camp”. Co więcej, nazywał obóz koncentracyjny w Bełżcu „Jewish death camp”.

W przypadku Karskiego nikt nie może mieć jednak wątpliwości, że posługując się językiem angielskim, używał tych zwrotów, gdyż wskazywały one na miejsce położenia obozu albo – tak jak w drugim przypadku – na większość jego ofiar. O „polskich obozach śmierci” pisała także Zofia Nałkowska w „Medalionach” – lekturze szkolnej czytanej przez kolejne pokolenia uczniów. „Nie dziesiątki tysięcy i nie setki tysięcy, ale miliony istnień człowieczych uległy przeróbce na surowiec i towar w polskich obozach śmierci” – to cytat z jej szkiców o grozie II wojny światowej. Czy to zdanie powinno teraz zostać wykreślone z naszej literatury oraz zbiorowej pamięci?

Te fakty nie mają jednak znaczenia przy dominującej obecnie oficjalnej narracji, że pojęcie „polskie obozy koncentracyjne” zostało wypracowane w latach 50. przez tajną komórkę wywiadu RFN przy udziale byłych esesmanów. Rząd w Bonn postawił im bowiem zadanie oczyszczenia dobrego imienia Niemiec i zrzucenia odpowiedzialności za Holocaust na Polaków. Nastąpiła więc mitologizacja pojęcia „polski obóz śmierci”. Natomiast wiara w spiskową teorię – odrzucającą a priori skomplikowane zagadnienia lingwistyczne – daje twardą legitymację do podejmowania wszelkich działań wymierzonych w pogrobowców Werwolfu.

Nie milknie jeszcze dyskusja na temat słów premier Beaty Szydło podczas Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Wypowiedziane przez nią dosyć enigmatyczne zdanie: „Auschwitz to w dzisiejszych niespokojnych czasach wielka lekcja, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli”, bywa interpretowane w różny sposób. Nawet w pewnym wymiarze jako usprawiedliwienie hitlerowskiej polityki segregacji rasowej. To przesada, ale nie ulega wątpliwości, że niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz, w którym właściwsze jest milczenie niż jakiekolwiek słowa, został wykorzystany w bieżących celach politycznych jako argument przeciwko przyjmowaniu przez Polskę uchodźców.

Dyplomacja nieskuteczna


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (18)

 • dziadek(2017-06-25 20:41) Zgłoś naruszenie 221

  znalazłem kiedyś zdjęcia z okresu okupacji NAZISTÓW w Polsce. zastanawia mnie dlaczego na zdjęciach widać na tramwaju, kawiarni , przed parkiem itp napis "Nur fur Deutsche" a nie nur fir nazi skoro okupowali moich dziadków nie Niemny tylko naziści. Co wy na to axel?

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2017-06-25 19:14) Zgłoś naruszenie 174

  To może inna śmieszność: Śmieszne, to są takie tytuły... w niemieckiej gazecie.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Stan(2017-06-25 19:48) Zgłoś naruszenie 152

  Jak najbardziej powinno to być karane.

  Odpowiedz
 • drwal(2017-06-25 19:37) Zgłoś naruszenie 152

  Tzw. zachodnie demokracje oraz koła polityczne w Izraelu skrzętnie przemilczają fakt, że termin „polskie obozy koncentracyjne” wymyślił… Niemiec, Adolf Benzinger.Odzieranie Polaków z godności trwało w najlepsze, gdyż rząd koalicji PO-PSL nie prowadził żadnej polityki obrony dobrego imienia kraju .

  Odpowiedz
 • tosąniemieckiewartości(2017-06-25 21:10) Zgłoś naruszenie 133

  Założone przez nazistowskie Niemcy , na terenie okupywanej przez Niemcy Polski - obozy koncentracyjne, w których Niecy dokonali zagłady 6 mln ludzi - są dla Niemców śmiesznością ???

  Odpowiedz
 • oburzające(2017-06-25 21:02) Zgłoś naruszenie 132

  Jeżeli niemieckie nazistowskie obozy zagłady są śmiesznością to " gratulacje " dla niemieckich wartości

  Odpowiedz
 • Olek(2017-06-25 19:21) Zgłoś naruszenie 102

  A kto jest dzisiaj właścicielem "Gazety Bankowej"?

  Odpowiedz
 • Bert(2017-06-25 23:01) Zgłoś naruszenie 81

  Dziennik Gazeta jest tak samo "Prawna" jak obozy śmierci "polskie" . I stąd taka ocena.

  Odpowiedz
 • bewzględniekarać(2017-06-25 21:16) Zgłoś naruszenie 72

  Oto niemieckie wartości , czyżby już UE też ? Zagłada ludzi jest dla nich śmiesznością ?

  Odpowiedz
 • Prawda(2017-06-25 20:34) Zgłoś naruszenie 311

  Mówiłem juz kilka lat temu zaorac wszystkie te obozy postawic tylko tablice i nie beda sie faszystowskie niemcy ani tez faszystowska zachodnia europa nasmiewc ,sprawe rozwiaze sie jedna koparkospycharką rownajac ten teren z ziemia

  Odpowiedz
 • wstydpanieredaktorze(2017-06-26 07:14) Zgłoś naruszenie 22

  Haniebny artykuł. Polski obóz to brzmi śmiesznie.... Za to wyrażenia używane w stosunku do np. Dachau: nazistowski obóz.... to już Europa całą gębą. Niech autor poszuka czy w jakimkolwiek tekście niemieckim podzielono obozy na polskie i niemieckie czy też raczej na polskie i nazistowskie. Czy Francuzi a nawet polskie media piszą o rządzie "francuskim" czy Vichy. Czekam na kolejny felieton gdzie zostanie zdemaskowana moja anty-europejskość i zaściankowość

  Odpowiedz
 • Prawda(2017-06-25 20:34) Zgłoś naruszenie 27

  Mówiłem juz kilka lat temu zaorac wszystkie te obozy postawic tylko tablice i nie beda sie faszystowskie niemcy ani tez faszystowska zachodnia europa nasmiewc ,sprawe rozwiaze sie jedna koparkospycharką rownajac ten teren z ziemia

  Odpowiedz
 • DojnaZmiana(2017-06-26 07:46) Zgłoś naruszenie 10

  Wy jesteście śmieszni, żeby wypowiadać się na jakiś temat trzeba najpierw zrozumiec co jest napisane. Wyrywacie jedno zdanie z kontekstu, od razu widac ze żaden z was nie przeczytał w życiu ani jednej lektury w szkole. Jednak polaczki to naród troli.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • NiePolak(2017-06-26 07:52) Zgłoś naruszenie 00

  Wg autora śmieszne jest karanie za użycie takiego zwrotu, przeczytajcie po kilka razy może zrozumiecie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie