„Bardzo ważne jest, że do mojego spotkania w Białym Domu w charakterze prezydenta Ukrainy dojdzie wcześniej niż do spotkania (Trumpa) z (prezydentem Rosji Władimirem) Putinem” – powiedział ukraiński prezydent, cytowany przez swoje służby prasowe.

Według Interfax-Ukraina Poroszenko spotka się w Waszyngtonie we wtorek rano czasu lokalnego (po południu czasu polskiego) z wiceprezydentem USA Mike'iem Pence'em, a potem przeprowadzi rozmowy z Trumpem. Agencja pisze także o spotkaniach ukraińskiego prezydenta z sekretarzem stanu Rexem Tillersonem oraz ministrem obrony Jamesem Mattisem.

„Tak ważnej wizyty (prezydenta Ukrainy w USA – PAP) nigdy jeszcze nie było. Jest ona ważna, byśmy mieli możliwość omówienia naszej współpracy w sferze bezpieczeństwa, polityki i gospodarki” – powiedział Poroszenko dziennikarzom w Waszyngtonie.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin, informując kilka dni temu o przygotowaniach do wizyty, powiedział, że wśród tematów rozmów Poroszenki z Trumpem będzie realizacja przez Kreml zobowiązań w ramach mińskiego procesu na rzecz uregulowania konfliktu w Donbasie, kwestia zaanektowanego przez Rosję Krymu, współpraca Ukrainy z USA i wsparcie dla ukraińskich reform. Zapowiedział także "ważne decyzje polityczne" w sprawie współpracy Kijowa i Waszyngtonu w kwestiach bezpieczeństwa.