statystyki

Günther Oettinger: Za nieprzyjęcie uchodźców Polsce nie grożą kary finansowe. Na razie [WYWIAD]

autor: Bartek Godusławski19.06.2017, 07:07; Aktualizacja: 19.06.2017, 08:17
Günther Oettinger, niemiecki polityk związany z Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU). Z wykształcenia jest prawnikiem, był wykładowcą akademickim, a następnie pracował w kancelarii adwokackiej. W 1984 r. został posłem w landtagu Badenii-Wirtembergii, a od 2005 premierem tego landu. W 2010 r. przeniósł się do Brukseli jako niemiecki kandydat na fotel komisarza UE do spraw energii, w którym zasiadał do 2014 r. W Komisji Europejskiej nowej kadencji objął stanowisko komisarza odpowiedzialnego za gospodarkę cyfrową i społeczeństwo. W styczniu tego roku dostał tekę komisarza ds. budżetu i zasobów ludzkich w miejsce Kristaliny Georgiewej, która zamieniła pracę w unijnych instytucjach na stołek dyrektora generalnego Banku Światowego.

Günther Oettinger, niemiecki polityk związany z Unią Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU). Z wykształcenia jest prawnikiem, był wykładowcą akademickim, a następnie pracował w kancelarii adwokackiej. W 1984 r. został posłem w landtagu Badenii-Wirtembergii, a od 2005 premierem tego landu. W 2010 r. przeniósł się do Brukseli jako niemiecki kandydat na fotel komisarza UE do spraw energii, w którym zasiadał do 2014 r. W Komisji Europejskiej nowej kadencji objął stanowisko komisarza odpowiedzialnego za gospodarkę cyfrową i społeczeństwo. W styczniu tego roku dostał tekę komisarza ds. budżetu i zasobów ludzkich w miejsce Kristaliny Georgiewej, która zamieniła pracę w unijnych instytucjach na stołek dyrektora generalnego Banku Światowego.źródło: Wikimedia Commons

Za nieprzyjęcie uchodźców nie grozi wam wstrzymanie wypłat z unijnego budżetu, choć pojawiają się głosy, że istnieje taka możliwość w perspektywie finansowej po 2020 r. – mówi Günther Oettinger

Dlaczego Komisja Europejska wszczęła przeciw Polsce, Węgrom i Czechom procedurę w sprawie nieprzestrzegania unijnego prawa w związku z odmową przyjęcia uchodźców, a Austria czy Dania, które również nie wzięły udziału w relokacji, nie zostały postawione pod pręgierzem?

Wszczęcie procedury było naszym obowiązkiem. Jako Komisja musieliśmy sprawdzać, czy działania państw członkowskich są właściwe z punktu widzenia unijnego prawa. Analizy pokazały, że obecnie trzy kraje zachowują się w sposób sprzeczny z zobowiązaniami UE. Austria to zupełnie inna historia, ponieważ ten kraj zobowiązał się w sposób konkretny do przyjęcia uchodźców w szybkim tempie. Natomiast Polska, Czechy i Węgry w sposób zdecydowany sprzeciwiają się unijnym zasadom.

Czy w przypadku niepodporządkowania się ustaleniom grożą nam kary związane z płatnościami z unijnego budżetu?

Unijne fundusze są oparte na funkcjonujących już wieloletnich ramach finansowych i nie ma powiązania między wypłatami pieniędzy z polityki spójności, funduszy strukturalnych czy innych a nieprzestrzeganiem pewnych zasad, w tym przypadku związanych z kryzysem migracyjnym. Pojawiają się oczywiście głosy, aby takie mechanizmy istniały w kolejnym wieloletnim budżecie UE po 2020 r., ale dyskusja na ten temat jest dopiero przed nami.

Jak na perspektywę finansową 2014–2020 wpłynie brexit? Czy jest ryzyko, że unijny budżet zostanie obcięty już w tych ramach finansowych?


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie