Jak dodał, Waszczykowski i Le Drian poruszą ponadto tematy z "aktualnej agendy unijnej i międzynarodowej", w tym problemy z zakresu polityki bezpieczeństwa, ochrony wspólnego rynku UE oraz polityki klimatycznej. Zaznaczył, że tematyka spotkania została ustalona podczas majowej rozmowy telefonicznej ministrów.

Socjalista Jean-Yves Le Drian 17 maja objął funkcję ministra spraw zagranicznych i ministra do spraw europejskich w rządzie nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Wcześniej Le Drian pełnił funkcję ministra obrony w rządzie byłego prezydenta Francoisa Hollande'a.

Podczas rozpoczynającej się w środę dwudniowej wizyty w Paryżu szef polskiego MSZ weźmie również udział w corocznym spotkaniu Rady Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) na szczeblu ministerialnym. Jak zapowiedział dyrektor biura rzecznika MSZ, Waszczykowski będzie reprezentował Polskę podczas czwartkowej dyskusji dotyczącej współpracy OECD z krajami trzecimi, której głównym tematem będzie dalsze rozszerzenie Organizacji.

Według informacji przekazanych przez MSZ podczas tegorocznej sesji, której przewodniczyć będzie Dania, Rada Ministerialna OECD przyjmie ponadto stanowisko, w którym przedstawione zostaną "główne kierunki działań i cele Organizacji na najbliższy rok".

Polska jest członkiem OECD od 22 listopada 1996 roku. W zeszłym roku obchodziliśmy dwudziestolecie członkostwa w Organizacji; z tej okazji w listopadzie Polskę odwiedził sekretarz generalny OECD Angel Gurria, który spotkał się wówczas z ministrem Waszczykowskim, premier Beatą Szydło, wicepremierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

OECD skupia obecnie 35 wysoko rozwinięte państwa. Organizacja działa od 1961 r. Jest kontynuatorką Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej, założonej w 1948 r. dla integrowania odbudowujących się ze zniszczeń wojennych gospodarek państw europejskich, korzystających z pomocy w ramach planu Marshalla. (PAP)