Według hiszpańskich mediów przejęcie dużego transportu narkotyków jest efektem długotrwałej i utrzymywanej w największej tajemnicy współpracy pomiędzy organami ścigania Hiszpanii oraz Ekwadoru. Przedstawiciele policji obu krajów nie ujawnili szczegółów akcji.

Jak poinformował w poniedziałek rano na Twitterze hiszpański minister spraw wewnętrznych Juan Ignacio Zoido, przejęcie kokainy nastąpiło na wodach Oceanu Spokojnego.

“Policyjna akcja została przeprowadzona w pobliżu Ekwadoru i pozwoliła przechwycić statek, na którym znajdowało się 5529 kg kokainy. Ujęte zostały 24 osoby” - ujawnił minister Zoido.

Zaznaczył, że zarekwirowany ładunek kokainy należy do największych w historii. Dodał, że inicjatorem wysłania przechwyconego transportu jest “duża organizacja zajmująca się przemytem narkotyków z Ameryki Południowej do Hiszpanii”.

Z danych Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) wynika, że Hiszpania jest krajem, przez który na Stary Kontynent dociera najwięcej substancji uzależniających. Tylko w przypadku kokainy hiszpańska policja rekwiruje rocznie ponad 22 ton narkotyku. (PAP)