statystyki

W Czechach eskaluje konflikt o kontrowersyjnego wicepremiera

autor: Klara Klinger10.05.2017, 07:41; Aktualizacja: 10.05.2017, 07:46
Premier Czech Bohuslav Sobotka

Premier Czech Bohuslav Sobotkaźródło: ShutterStock

Spór premiera z prezydentem może doprowadzić do przedterminowych wyborów. Szef państwa jest oskarżany o łamanie konstytucji.

Czeski premier Bohuslav Sobotka od tygodnia próbuje odwołać swojego zastępcę, ministra finansów Andreja Babiša. Prezydent Miloš Zeman robi, co może, żeby do tego nie dopuścić. To wbrew konstytucji – uważają opozycja i prawnicy. Wczoraj prezydent ogłosił, że dymisję uzna, ale pod jednym warunkiem: premier musi najpierw znaleźć sposób na anulowanie umowy koalicyjnej. Poza tym – jak podkreśla – priorytetem jest dla niego wyjazd do Chin. Sprawami krajowymi Zeman chce się zająć po powrocie w drugiej połowie maja.

Wszystko zaczęło się tydzień temu, kiedy socjaldemokratyczny premier Czech Bohuslav Sobotka zagrał va banque i ogłosił, że podaje się do dymisji. Uważał, że dzięki temu doprowadzi do rekonstrukcji rządu i odsunięcia od władzy wicepremiera Andreja Babiša, miliardera i lidera koalicyjnej centroprawicowej partii ANO (w skład koalicji oprócz ANO i socjaldemokratów wchodzi jeszcze Unia Chrześcijańska i Demokratycznej – Czechosłowacka Partia Ludowa). Premier zarzuca biznesmenowi nielegalne operacje finansowe.

Babiš kupił obligacje wyemitowane przez należący do niego koncern spożywczy Agrofert, warte 1,5 mld koron (237 mln zł). W 2013 r., kiedy doszło do transakcji, nie były one opodatkowane. Zdaniem premiera po pierwsze nie wiadomo, skąd Babiš miał na to pieniądze, a po drugie chodziło jedynie o uniknięcie opodatkowania dywidendy. Sobotka uważa, że w takiej sytuacji biznesmen nie powinien dłużej sprawować funkcji głównego księgowego kraju, bo tkwi w konflikcie interesów. Jako minister finansów sprawuje władzę nad nadzorem skarbowym, który miałby wyjaśniać jego własną sprawę.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie