Konferencja, pod auspicjami Europejskiej Partii Ludowej - rodziny ugrupowań chadeckich z całej Europy, do której należą PO i PSL, odbędzie się 25 maja w gmachu stołecznej Politechniki. Tematem dyskusji, z udziałem kilkuset samorządowców z całej Polski, ma być "Polski samorząd w zjednoczonej Europie".

Odpowiedzialny za sprawy samorządu w Gabinecie Cieni PO, poseł Jacek Protas przypomniał we wtorkowej rozmowie z PAP, że 27 maja, jak co roku, w Polsce będzie obchodzony Dzień Samorządu Terytorialnego, upamiętniający pierwsze wybory samorządowe w III RP, które odbyły się 27 maja 1990 roku. "Zapraszamy więc samorządowców z całej Polski do hali Politechniki, na godz. 11" - dodał Protas.

Wiceszef sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, polityk PSL Piotr Zgorzelski ocenił, że obecnie mamy do czynienia z "pełzającą zmianą ustroju samorządowego". "W związku tym będziemy rozmawiali o wzmocnieniu roli samorządu w konstytucji, czyli zasady subsydiarności, bowiem obecnie kierunek jest odwrotny - następuje recentralizacja - wszystkie uprawnienia i kompetencje są zabierane samorządom" - podkreślił poseł Stronnictwa w rozmowie z PAP.

Gospodarzami dyskusji 25 maja będą liderzy PO i PSL - Grzegorz Schetyna i Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaproszenie na konferencję otrzymali też m.in. przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, francuski polityk Joseph Daul, a także szef frakcji EPP w europarlamencie, niemiecki chadek Manfred Weber. Głos ma zabrać jeden z twórców reformy samorządowej z 1990 r., b. prezes TK Jerzy Stępień.

Wydarzenie ma objąć też debatę pt. "Decentralizacja podstawą nowoczesnego państwa europejskiego", podczas której wystąpią znani polscy samorządowcy - prezydenci miast, marszałkowie województw, starostowie.

Tematem debaty ma być m.in. polityka PiS w odniesieniu do samorządu. "Będziemy diagnozowali obecny stan i kondycję samorządu w obliczu również zapędów centralizacyjnych Prawa i Sprawiedliwości, jak również będziemy starali się pokazać naszą wizję samorządu przyszłości - jakich zmian potrzebuje polski samorząd po to, żeby lepiej funkcjonował" - zaznaczył Protas.

Przypomniał, że to m.in. Platforma opowiada się za dalszą decentralizacją Polski - jednym z jej postulatów jest likwidacja urzędu wojewody i przekazanie jego kompetencji marszałkowi województwa. Ludowcy postulują z kolei m.in. przekształcenie Senatu w izbę samorządową, by ten sposób wzmocnić pozycję samorządu w Polsce.

Marta Rawicz (PAP)