"Wielka Brytania nie może po wyjściu z UE dostać przywilejów, których nie mają inne kraje. Niczego nie ma za darmo. Brytyjczycy muszą o tym wiedzieć" - powiedział Schaeuble w wywiadzie dla gazet wydawanych przez grupę medialną Funke.

Minister finansów Niemiec wezwał Londyn do wywiązania się ze wszystkich finansowych zobowiązań wobec UE.

Schaeuble odrzucił też sugestie zwiększenia przez pozostałe państwa wpłat do unijnego budżetu, by wyrównać ubytek spowodowany Brexitem.

"Moim celem jest to, by wpłaty niemieckie po Brexicie nie zwiększyły się. Pieniądze w budżecie UE muszą wystarczyć, trzeba bardziej wydajnie niż obecnie wydawać istniejące środki" - zaznaczył minister.

Jego zdaniem unijne pieniądze należy przeznaczać tylko na cele, które wzmacniają całą Unię. Projekty, które przynoszą korzyści tylko jednemu krajowi członkowskiemu, powinny być finansowane przez ten kraj - podkreślił Schaeuble.

Minister przyznał, że istnieje konflikt interesów między płatnikami netto a krajami otrzymującymi środki unijne. "To trudna sytuacja. Kraje, które dostają środki z budżetu UE, mówią: świadczenia nie mogą się zmniejszyć. Płatnicy netto mówią: nie chcemy płacić więcej. Musimy poruszać się między tymi dwoma punktami" - wyjaśnił Schaeuble. (PAP)