W czasie pierwszej sesji ministrowie omówili sytuację w Turcji po referendum w sprawie reformy konstytucyjnej, które odbyło się 16 kwietnia 2017 r. - poinformowało w piątek Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie przesłanym PAP.

Waszczykowski podkreślił, że Turcja pozostaje istotnym graczem w regionie i strategicznym partnerem dla UE, a także jest ważnym członkiem NATO i jednym z filarów europejskiej architektury bezpieczeństwa.

"Liczymy na dalszy rozwój tradycyjnie dobrych stosunków dwustronnych oraz rozwój relacji Turcji z UE" - powiedział szef polskiej dyplomacji cytowany w komunikacie. Jednocześnie wyraził zaniepokojenie "dużą polaryzacją tureckiego społeczeństwa na tle proponowanych zmian w konstytucji".‎

Debata szefów dyplomacji UE dotyczyła też globalizacji i wyzwań dla porządku międzynarodowego. "Globalna architektura stoi przed podwójnym wyzwaniem. Przede wszystkim należy zachować jedność europejską w obliczu zagrożenia fragmentaryzacją pod postacią różnych +kręgów integracji+. Po drugie, należy dostosować relacje transatlantyckie do realiów XXI wieku" – podkreślił szefa MSZ.

Ministrowie omówili też kwestię bezpieczeństwa, zwłaszcza w najbliższym sąsiedztwie UE, zarówno w wymiarze wschodnim i południowym, jak i na Bałkanach i w Turcji.

Waszczykowski wyraził przekonanie, że fundamentem porządku międzynarodowego opartego o zasady jest trwały sojusz transatlantycki. "Dla zapewnienia bezpieczeństwa Europy niezbędne jest zwiększenie wydatków na obronę i rozwój zdolności wojskowych państw członkowskich" – zaznaczył szef MSZ cytowany w komunikacie.

W kontekście rozmowy o globalizacji Waszczykowski ocenił, że „dążąc do wzmocnienia współpracy gospodarczej, nie możemy tracić z oczu tych, którzy w mniejszym stopniu skorzystali z dobrodziejstw globalizacji”. "Nasze działania powinny przyczyniać się do zapewnienia wzrostu gospodarczego, nowych miejsc pracy i odpowiednich standardów socjalnych. Potrzeba takiego podejścia jest szczególnie widoczna w Afryce w kontekście zwalczania nielegalnej migracji" – cytują Waszczykowskiego służby prasowe MSZ.‎

Szefowie unijnych dyplomacji rozmawiali też z ministrami spraw zagranicznych państw kandydujących do UE. Debata poświęcona była wdrażaniu Globalnej Strategii UE, szczególnie w kwestii wspólnych wyzwań dla bezpieczeństwa UE i państw kandydujących. Podczas tej debaty minister Waszczykowski przypomniał, że Polska popiera aspiracje państw kandydujących do członkostwa w UE, a Unia jest jedyną racjonalną alternatywą dla rozwoju i modernizacji państw kandydujących.

"Stoimy wobec istotnych wspólnych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa - zagrożenie terrorystyczne, niekontrolowane migracje, szerzenie się radykalizmu. Strategia Globalna UE, podkreślając znaczenie współpracy UE i krajów kandydujących w dziedzinie bezpieczeństwa, zawiera propozycje konkretnych działań, których podjęcie przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa zarówno UE, jak i jej sąsiadów" – powiedział Waszczykowski.

Spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w tzw. formule Gymnich odbywają się raz na pół roku i mają charakter nieformalny. Stwarza to okazję do bardziej otwartej dyskusji i refleksji o charakterze strategicznym, ułatwiającej późniejsze wypracowywanie konsensusu na forum UE. Nazwa pochodzi od położonego nieopodal Bonn zamku, na którym w 1974 r. odbyły się po raz pierwszy rozmowy w tej formule.(PAP)