statystyki

Brexit: Rozwód pełen bolesnych punktów spornych

autor: Bartłomiej Niedziński03.04.2017, 07:26; Aktualizacja: 03.04.2017, 07:45
Początek negocjacji May – Tusk zaplanowano wstępnie na przełom maja i czerwca

Początek negocjacji May – Tusk zaplanowano wstępnie na przełom maja i czerwcaźródło: ShutterStock

Choć zarówno Londyn, jak i Bruksela deklarują ostatnio wolę porozumienia, będzie o nie bardzo trudno. Zarówno brytyjska premier Theresa May w środowym liście informującym o zamiarze wyjścia przez jej kraj z Unii Europejskiej, jak i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w przedstawionych w piątek wytycznych negocjacyjnych dla pozostałych państw członkowskich zapewnili, że chcą, aby rozwód Londynu z Brukselą odbył się w możliwie najmniej bolesny sposób i nie jest ich celem zaszkodzenie drugiej stronie.

 Niemniej negocjacje w sprawie warunków wystąpienia nie będą proste i już teraz widać kilka poważnych punktów spornych.

Pierwszym jest już samo to, co i kiedy ma być negocjowane. Wielka Brytania chciałaby, aby równolegle z rozmowami o warunkach wyjścia odbywały się te dotyczące przyszłych relacji obu stron. Londynowi zależy, by jak najszybciej zawrzeć z Unią jakieś nowe porozumienie handlowe – najlepiej umowę o wolnym handlu – by maksymalnie skrócić okres, w którym obowiązywać będą cła i bariery pozataryfowe. Państwa Unii mówiły, że taką umowę będzie można negocjować dopiero wtedy, gdy ustalone zostaną warunki, na jakich Londyn opuści Wspólnotę. Biorąc pod uwagę, że proces negocjowania umowy o wolnym handlu zawsze jest długi – a w przypadku UE szczególnie długi – powrót do bezcłowego handlu mógłby nastąpić dopiero w jakiejś nieokreślonej przyszłości. W piątek Tusk jednak zasugerował gotowość do kompromisu, pisząc, że charakter przyszłych relacji można będzie zacząć omawiać, gdy osiągnięty zostanie „znaczący postęp” w sprawie zasadniczej. Wydaje się, że jeśli Unia nie będzie się upierała, by ukarać Wielką Brytanię i jak najmocniej jej zaszkodzić, kompromis może zostać osiągnięty, bo szybkie ułożenie wzajemnych stosunków jest w interesie obu stron.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie