Palestyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oficjalnym komunikacie podaje, że szef palestyńskiej dyplomacji Riad al-Malki "wyraża głębokie oburzenie wobec faktu, iż sekretarz wykonawcza ONZ-owskiej Komisji Ekonomicznej i Społecznej do spraw Azji Zachodniej Rima Khalaf została zmuszona do złożenia dymisji pod wpływem nacisków w sprawie wycofania wspomnianego dokumentu".

Pani Khalaf sprawowała najwyższą kierowniczą funkcję w komisji ONZ, która w tym tygodniu opublikowała raport zawierający oskarżenie, iż Izrael stosuje metody "apartheidu" wobec Palestyńczyków. Doprowadziło to do starcia z sekretarzem generalnym, który uznał, że publikacja raportu nie była uzgodniona z centralą w Nowym Jorku.

Rzecznik Guterresa, Stephane Dujarric, oświadczył w sobotę, że dymisja została zaakceptowana i potwierdził, iż "wystąpiono o usunięcie raportu ze strony internetowej ONZ".

"Nie chodziło o treść, lecz o sposób procedowania. Sekretarz generalny nie może zaakceptować tego, że podległy mu wysoki funkcjonariusz ONZ autoryzuje bez konsultacji publikację ukazującą się z logo ONZ" - powiedział rzecznik.

Według Malkiego raport opracowany przez wybitnych prawników i naukowców "poddawał ocenie dyskryminacyjne praktyki Izraela wobec Palestyńczyków".(PAP)