PO zaprezentowała w piątek w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Kandydatem Platformy na nowego premiera jest lider partii Grzegorz Schetyna. Wniosek ma zostać złożony w Sejmie w przyszłym tygodniu.

Tyszka ocenił w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności dla rządu, to "kolejna odsłona teatru partiokracji". "W Polsce nie mamy debaty politycznej, mamy debatę pseudopolityczną" - mówił. Jak dodał, to "ustawka pijarowa Platformy Obywatelskiej".

Poseł Kukiz'15 oświadczył, że jego ugrupowanie odrzuca politykę, która polega na tym, że Polaków zajmuje się sprawami, które nie mają dla nich żadnego znaczenia. "To są typowe dla PO i PiS tematy zastępcze" - stwierdził.

Tyszka ocenił, że rząd premier Szydło nie jest dobrym rządem, ale - jak zastrzegł - Kukiz'15 nie chce zamiany tego rządu na gabinet, złożony z polityków, którzy rządzili już przez osiem lat, a w czasie ich rządów 21 razy podniesiono podatki, a 2,5 miliona Polaków wyjechało za granicę.

Dlatego - zapowiedział Tyszka - posłowie Kukiz'15 prawdopodobnie wstrzymają się w trakcie głosowania w Sejmie nad wnioskiem o wotum nieufności w Sejmie.

Pytany, czy przedstawiciel Kukiz'15 będzie rozmawiał z Platformą o ewentualnym poparciu ich wniosku, Tyszka powiedział: "Nie wyobrażam sobie. Zapoznam się z przyjemnością z uzasadnieniem wniosku i porównam z ośmioma latami rządów Platformy".

"My zachowujemy równą odległość wobec PiS i PO, postrzegamy ich, jako stojących po jednej stronie barykady, po drugiej stronie barykady są obywatele, których my reprezentujemy" - powiedział poseł Kukiz'15.

Uzasadniając w piątek wniosek o wotum nieufności szef klubu PO Sławomir Neumann (PO) stwierdził, że rząd premier Szydło "od 17 miesięcy demoluje Polskę, polską demokrację, praworządność, zawłaszcza swobody obywatelskie, atakuje samorządy, niezależne sądownictwo, a w ostatnich dniach, tygodniach skompromitował Polskę na arenie międzynarodowej".

Neumann zapowiedział, że PO przekaże wniosek innym opozycyjnym klubom parlamentarnym i będzie je przekonywać do jego poparcia.

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na premiera. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia.