Do jednej z dzielnic mieszkalnych w zachodnim Mosulu weszły elitarne jednostki antyterrorystyczne CTS - sprecyzował jeden z dowódców tej formacji Sami al-Aridhi.

Poinformował, że CTS odbiły z rąk dżihadystów bazę wojskową al-Gazlani oraz dzielnicę Tal al-Rajjan w południowo-zachodniej części Mosulu, a obecnie atakują dzielnicę Al-Maamun oraz Jarmuk.

Wcześniej "całkowicie opanowano" lotnisko w Mosulu, położone na południowo-zachodnich obrzeżach tego drugiego co do wielkości miasta w Iraku - poinformował przedstawiciel irackich władz, na którego powołuje się agencja Associated Press.

Szturm na lotnisko i bazę przypuszczono w czwartek, w piątym dniu ofensywy sił rządowych na zachodnią część Mosulu, która jest ostatnim bastionem IS w Iraku. Po kilku tygodniach ciężkich walk wojsko irackie odbiło w styczniu z rąk dżihadystów wschodnią część miasta.

Według ONZ od początku ofensywy na Mosul domy musiało opuścić ponad 160 tys. cywilów. Liczbę ofiar śmiertelnych operacji szacuje się na kilka tysięcy. (PAP)

cyk/ ap/