Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia (w trzystopniowej skali) dotyczące 10 z 16 województw - z wyłączeniem warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i małopolskiego.

Marznące opady będą odczuwalne w województwie lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, świętokrzyskim, opolskim, lubelskim, a także na północnych regionach województwa śląskiego i podkarpackiego. Z kolei w województwie zachodniopomorskim i pomorskim zapowiedziano wystąpienie mgły ograniczającej widoczność.

Także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed marznącymi opadami oraz śliskimi drogami i chodnikami.

RCB poinformowało także na Twitterze, że w piątek z wychłodzenia zmarła jedna osoba.

Jak prognozuje IMGW, w sobotę temperatura maksymalna od 0 st. na południu do 2-3 st. Celsjusza na północy. W nocy z soboty na niedzielę temperatura minimalna od minus 3 st. do 0 st. i do 1 st. nad morzem. W dolinach i kotlinach górskich spadek temperatury nawet do minus 15 st.

Służby apelują o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na osoby bezdomne, starsze oraz dzieci, które są szczególnie narażone na zimno. Lekarze przypominają, że podczas mrozów najważniejsze są: ubiór "na cebulkę", czapka na głowie, do ochrony skóry - krem i pomadka oraz mądra dieta - odpowiednia porcja warzyw i witamin, ciepłe śniadania, unikanie alkoholu.(PAP)