To była największa w historii migracji katastrofa statku z uchodźcami na Morzu Śródziemnym. Pełen migrantów statek rybacki zatonął, zginęły setki ludzi, z których większość była zamknięta w ładowniach pod pokładem. Nieliczni ocaleni wskazali potem policji dwóch mężczyzn jako przemytników.

Jednego z nich, 27-letniego Tunezyjczyka Mohameda Alego Maleka, uważa się za kapitana jednostki, bo to on stał za sterami w czasie rejsu przez Cieśninę Sycylijską. 25-letni Syryjczyk, jego pomocnik, został skazany na 5 lat.

Rok po katastrofie wrak statku został podniesiony z głębokości 370 metrów przez włoską marynarkę wojenną i przetransportowany do portu w Auguście na Sycylii, gdzie wydobyto z niego zwłoki ofiar, wśród których było wiele kobiet i dzieci. Działania te zakończono w lipcu tego roku.

Poprzedni rząd Matteo Renziego zapowiadał, że podejmie starania o to, by ustawić wrak jako symbol kryzysu migracyjnego przed instytucjami europejskimi w Brukseli, by przypomnieć o tragediach, jakie rozgrywają się na Morzu Śródziemnym.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)