Częstochowa przygotowuje kampanię, która ma promować wśród mieszkańców aplikację informującą o utrudnieniach w ruchu, zagrożeniach meteorologicznych czy wydarzeniach miejskich. Posiadacze tradycyjnych telefonów mogą korzystać z tego rozwiązania przez smsy.

Chodzi o miejski system SISMS, dostarczany przez wrocławską spółkę system ostrzegania SMS-owego, z którego korzystają już m.in. Gdańsk czy Radom. Będącą jego częścią aplikację na smartfony testowała od pewnego czasu miejska spółka Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej TBS, wykorzystując ją do komunikacji wewnętrznej i do kontaktów z lokatorami zasobów komunalnych.

Jak przekazało we wtorek biuro prasowe częstochowskiego magistratu, władze miasta uznały, że działanie systemu można i trzeba rozszerzyć, aby była to aplikacja uzupełniająca i wspierająca wykorzystywane już przez miasto kanały informacji (np. portale miejskie, aplikacja mobilna, czasopisma i wydawnictwa informacyjno-promocyjne, miejski newsletter, miejskie profile w portalach społecznościowych.

"Czwarte miejsce w rankingu innowacyjnych miast dziennika +Rzeczpospolita+ zobowiązuje, dlatego wprowadzamy kolejny element miejskiego systemu informacji i rekomendujemy mieszkańcom aplikację, którą łatwo zainstalować na swoim telefonie" – wskazał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Władze Częstochowy za zaletę rozwiązania uznają możliwość bezpośredniego docierania do mieszkańców - wysyłane przez operatorów systemu komunikaty wyświetlają się bowiem jako powiadomienia na ekranach smartfonów. Umożliwiająca to bezpłatna aplikacja jest dostępna dla systemów Android i IOS; według zapewnień jej producenta, ma się też pojawić wersja dla systemu Windows.

Dzięki aplikacji mieszkańcy Częstochowy mają być informowani np. o: zagrożeniach meteorologicznych i stanach ostrzegawczych, utrudnieniach w ruchu, objazdach, zmianach w komunikacji publicznej, awariach prądu, gazu, sieci ciepłowniczej lub wodociągowej, bezpłatnych badaniach lekarskich i miejskich programach zdrowotnych, a także ważnych wydarzeniach miejskich, imprezach kulturalnych i sportowych.

Do wiadomości mogą być dołączane zdjęcia, filmy, pliki audio. Komunikaty mają być klasyfikowane jako alarmy, ostrzeżenia bądź informacje, a ich źródłem docelowo będą różne miejskie jednostki, które wejdą do miejskiego systemu zarządzania informacją SISMS. Z czasem w ramach profilu miasta mają powstać kanały tematyczne, które będzie można wybierać.

Aby rozpowszechnić to rozwiązanie, w najbliższym czasie ZGM TBS w porozumieniu z Urzędem Miasta zaplanował kampanię promocyjną. Pojawić się mają spoty radiowe, a ulotki będą roznosić m.in. osoby odpracowujące w ten sposób swoje zaległości czynszowe.

Prócz korzystania z aplikacji system umożliwia przesyłanie również informacji smsami (np. na starsze telefony) oraz przez pocztę elektroniczną. W tym wypadku potrzebna jest rejestracja poprzez formularz on-line na stronie www.zgm-tbs.czest.pl lub www.sisms.pl.(PAP)