Rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie greckiego rządu poświęcone sformowaniu nowego koalicyjnego gabinetu przejściowego - poinformowała we wtorek agencja Reutera.

Jak powiedział agencji Reutera naoczny świadek, obrady w siedzibie parlamentu otworzył premier Jeorjos Papandreu.

Wiele greckich mediów informowało wcześniej we wtorek o uzgodnieniu kandydatury byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego Lukasa Papademosa na premiera, ale działacze rządzącej partii socjalistycznej PASOK i opozycyjnej konserwatywnej Nowej Demokracji zdementowali potem te doniesienia.

Rzecznik opozycyjnej Nowej Demokracji Janis Michelakis podkreślał we wtorek, że kandydatura nowego szefa rządu musi zostać uzgodniona jeszcze tego dnia. Potwierdził, że przedstawiciele opozycyjnego ugrupowania wejdą w skład nowego rządu jedności narodowej. Wykluczył jednocześnie, by gabinet składał się wyłącznie z technokratów.

W poniedziałek komisarz ds. gospodarczych i walutowych UE Olli Rehn oświadczył, że kolejna transza pomocy dla Grecji w wysokości 8 mld euro będzie wypłacona w listopadzie, jeśli dwie partie mające utworzyć koalicję pisemnie zobowiążą się do przyjęcia programu pomocowego

Głównym zadaniem nowego gabinetu będzie sfinalizowanie porozumienia w sprawie drugiego pakietu ratunkowego dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji.

Drugi pakiet przygotowany dla Grecji przez euroland i MFW opiewa na 130 mld euro (w tym 30 mld na gwarancje dla inwestorów, zachęcające ich do wymiany obligacji greckich na papiery o połowę niższej wartości). W zamian kraj ma jednak przyjąć daleko idący program oszczędności, który budzi masowy sprzeciw obywateli.

Rząd koalicyjny ma urzędować do przedterminowych wyborów parlamentarnych 19 lutego.