statystyki

Sprawdź, gdzie w Polsce żyje się najlepiej

13.08.2009, 07:39; Aktualizacja: 13.08.2009, 08:26

Kariera i pieniądze? Na Mazowszu. Ale jeśli chcesz żyć dłużej, uniknąć chorób cywilizacyjnych i mieć gromadkę dzieci - wybierz Podkarpacie. Unikaj Łódzkiego: tu żyje się najkrócej i najczęściej umiera na raka i choroby serca. Oto życie w polskich regionach według najnowszego raportu GUS.

Reklama


Reklama


Robert Gwiazdowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha, mieszka w Warszawie od urodzenia. "I chwalę sobie stolicę. To naprawdę świetne miejsce, by osiągnąć sukces: zawodowy i ekonomiczny" - mówi Gwiazdowski. I rzeczywiście, jak pokazuje najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego "Regiony Polski 2009", to na Mazowszu - czyli tak naprawdę w Warszawie - zarabia się jak nigdzie indziej w Polsce: przeciętnie 4 tysiące złotych brutto, podczas gdy średnia krajowa jest blisko o tysiąc złotych niższa. Tu jest też najmniejsze bezrobocie (niecałe 7 proc., w pozostałych częściach kraju to blisko 11 proc.).

Trzeba za to jednak słono zapłacić: przeciętny mieszkaniec Mazowsza przepracowuje rocznie 1720 godzin. To najwięcej w Polsce, w innych regionach normą jest praca w wymiarze nawet o blisko 100 godzin mniejszym. "Cierpi na tym rodzina. Z powodu mniejszej ilości wolnego czasu rzadziej zawierane są małżeństwa i nie rodzi się tu tak dużo dzieci jak w innych regionach Polski" - wyjaśnia socjolog Andrzej Rychard. "Właśnie dlatego wiele osób rezygnuje z takiego typu życia i decyduje się wyjechać z Warszawy w poszukiwania spokoju" - dodaje socjolog.

Taki właśnie wyjazd marzy się już Gwiazdowskiemu. "Za dużo czasu tracę na pracę, na dojazdy do pracy, a za mało mam go na życie" - twierdzi ekonomista i dodaje, że planuje wyprowadzkę na spokojniejsze, choć biedniejsze Mazury. Najpopularniejsze kierunki migracji z dużych miast to obok wspomnianych Mazur, woj. podlaskie i Podkarpacie.

A jest ku czemu dążyć. Z danych GUS okazuje się, że choć są to regiony raczej biedne (ich PKB to wciąż zaledwie 35-45 średniej unijnej, gdy na Mazowszu udało się osiągnąć już 85 procent wyników z krajów całej Unii Europejskiej), to właśnie tam żyje się najdłużej i najmniej osób umiera z powodu chorób cywilizacyjnych.

Szczególnie mocno widać to w przypadku Podkarpacia. Przeciętny mieszkaniec tego województwa nie tylko ma mniejsze szanse umrzeć z powodu nowotworów (tylko 200 osób na 10 tysięcy mieszkańców, dla porównania na Śląsku jest to aż 275 osób), ale do tego mężczyźni żyją tam średnio nieco ponad 73 lata. To najlepszy wynik w Polsce, gdzie przeciętna długość życia mężczyzny wynosi 71,3 lat. Mieszkanki Podkarpacia też są długowieczne - 81 lat w stosunku do średniej krajowej: 80 lat.

Na Podkarpaciu jest też wysoki odsetek nowych małżeństw, rodzących się dzieci i mała liczba rozwodów

Pod tym względem jednak najwyższe wyniki mają województwa pomorskie i wielkopolskie. To tam rodzi się najwięcej dzieci (przyrost naturalny wynosi ponad 2 procent, a średnia dla całego kraju 0,9 proc.) i zawieranych jest najwięcej małżeństw (ponad 7,3 na tysiąc osób). "Piękne tu u nas jest: morze, jeziora, a nawet pagórki. Więc nawet jak niebogato, to ludziom chce się rodziny zakładać, dzieci się rodzą i w ogóle dobrze się żyje" - zapewnia Bogdan Żabiński, sołtys ze wsi Nietkowa koło Ustki, który został uznany za sołtysa 2009 roku.

Mieszkańcy Pomorza mają też jedne z wyższych w kraju wydatki na kulturę. W ubiegłym roku na każde tysiąc mieszkańców sprzedano tam blisko 1300 biletów do kina i ponad 300 do teatru. "Od zawsze mieliśmy tu przecież tradycję bogatego życia kulturalnego" - przekonuje profesor Rychard, który z urodzenia jest gdańszczaninem.

Okazuje się jednak, że kulturalna tradycja nie działa w przypadku Łodzi

Choć kojarzona z filmem, to mieszkańcy województwa na tej rozrywce mocno oszczędzają - w ubiegłym roku na 1000 mieszkańców sprzedało się tam zaledwie niecałe 770 biletów do kina. To niestety niejedyny wskaźnik, w którym ten region wyróżnia się na niekorzyść. To właśnie w Łódzkiem umiera się najmłodziej, najwięcej osób w całej Polsce umiera tu na raka i choroby układu krążenia. Ślubów jest tam tyle co kot napłakał, a dzieci prawie nie ma. Efekt: ujemny przyrost naturalny (aż -2,3 procent).

Czytaj więcej na dziennik.pl.

Sylwia Czubkowska

współpraca Klara Klinger, Barbara Sowa

dziennik.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik.pl

Reklama

 • leonidas(2009-08-13 10:05) Odpowiedz 00

  W Poznaniu niby nadymanie? Tutaj ludzie są normalni. Miasto jest bardzo bezpieczne (za wyjątkiem Łazarza i Jeżyc), bardzo niskie bezrobocie.

 • leonidas(2009-08-13 08:50) Odpowiedz 00

  Na podkarpaciu faktycznie fajnie, ale ekonomicznie trochę słabo. Najlepszym miejscem do życia jest zdecydowanie Poznań, gdzie mieszkam.

 • b(2009-08-13 10:35) Odpowiedz 00

  Zazdroszcze P. Gwiazdowskiemu. Ja , niestey, mieszkam w Lodzi, gdzie rotweilery bez smyczy i kaganca lataja po ulicy , ich wlasciciele chwieja sie na nogach, a ja sie boje duzych psow.

 • wrocław(2009-08-13 11:02) Odpowiedz 00

  poznań? daj spokój. tez mieszkam we Wrocławiu. o wiele lepsze miasto...

 • wielkopolanin(2009-08-13 09:53) Odpowiedz 00

  Ja tam wolę Wrocław od Poznania. Piękne miasto (coś w stylu Krakowa i Gdańska), wyższe zarobki, a do tego nie ma takiego nadymania i żyje się spokojniej bo to wschodnia mentalność.

 • kazek(2009-08-13 11:22) Odpowiedz 00

  najlepiej zyje się na podkarpaciu. Nigdzie nie ma tak rozwiniętego budownictwa jednorodzinnego choć niby "POLSKA C". Ludzie są gospodarni, wychowałem piątkę dzieci, wszystkie wykształcone, dwoje wybudowało domy. Dużo Slubów i mało rozwodów bo u nas o życiu decyduje jednak wiara.

 • podróżnik(2009-08-13 12:12) Odpowiedz 00

  Fajne są jeszcze do "normalnego życia" takie malownicze miasteczka typu Kazimierz czy Sandomierz, ale powinny być blisko jakichś dużych miast, żeby jak by co to 20 minut i już masz zmianę - multiplex, koncert, teatr itp.

  W polsce nejlepsze z dużych miast to: Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk
  Warszawa się rozwija i będzie OK za jakieś 10 - 15 lat, jak dobrze pójdzie, ale na razie nie.

 • alice(2009-08-13 13:53) Odpowiedz 00

  bo laduje sie pieniadze w miasta wiadomo z reguły jakie, imprezy, autostrady, etc..., to i rozwijaja się kosztem innych

 • Expert(2009-08-13 14:38) Odpowiedz 00

  W Polsce wszędzie się żyje tak samo marnie. Nędza i ubóstwo.

 • A...(2009-08-13 22:14) Odpowiedz 00

  a jak sie zyje na Slasku,czy zapomniaNO O NAJWIEKSZEJ METROPOLII kraju?

 • wodolot(2009-12-28 11:02) Odpowiedz 00

  zdecydowanie SZCZECIN!!! zielono duzo wody i blisko nad morze:)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama