19.1.Gdańsk (PAP) - Obradujące w poniedziałek zgromadzenie ogólne sędziów Sądu Okręgowego w Gdańsku zapowiedziało podjęcie działań w celu zorganizowania ogólnopolskiego spotkania samorządów sędziowskich.

Jak poinformował PAP rzecznik gdańskiego Sądu Okręgowego, Rafał Terlecki, ogólnopolskie spotkanie samorządów sędziowskich miałoby służyć m.in. omówieniu spraw dotyczących wynagrodzeń sędziów, ale też np. kwestii związanych z ustawą o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

Obradujące w poniedziałek zgromadzenie ogólne sędziów Sądu Okręgowego w Gdańsku, czyli najwyższy organ samorządowy sędziów z tego okręgu, zobowiązało swoich przedstawicieli, aby ci wystąpili do przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) o zwołanie zebrania przedstawicieli wszystkich zgromadzeń w kraju.

"Zebranie przedstawicieli zgromadzeń ogólnych sędziów jest najwyższym organem samorządu sędziowskiego, który wyraża reprezentatywne dla całego środowiska sędziowskiego opinie dotyczące problemów w działalności sądów powszechnych" - napisali w przyjętej w poniedziałek uchwale członkowie zgromadzenia ogólnego gdańskich sędziów.

Gdański samorząd sędziowski zaapelował jednocześnie do samorządów (czyli zgromadzeń ogólnych - PAP) w innych okręgach o poparcie ich propozycji. "Podobny apel wystosował już na początku stycznia samorząd sędziów z Bydgoszczy" - dodał Terlecki.

Zgodnie z ustawą o KRS przewodniczący Rady "zwołuje zebranie przedstawicieli raz na dwa lata, a także na żądanie jednej trzeciej liczby przedstawicieli albo na wniosek Rady".

Na poniedziałkowym spotkaniu zgromadzenie ogólne sędziów Sądu Okręgowego w Gdańsku opowiedziało się też za kontynuowaniem tzw. dni bez wokand, zaproponowało jednak, by "ze względu dobro wymiaru sprawiedliwości" ograniczyć tę formę protestu z pięciu do dwóch dni.

Dni bez wokand to forma protestu ogłoszona przez Stowarzyszenie Iustitia. Jego celem jest m.in. walka o podwyżki sędziowskich wynagrodzeń. Kolejny, zapowiedziany na tydzień protest, rozpoczął się w poniedziałek. Tego typu akcje zaplanowano też na 23-27 lutego, 23-27 marca i 20-24 kwietnia b.r.

Ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury wprowadza nowy model aplikacji sędziowskich i scentralizowanego kształcenia kadr na potrzeby sądownictwa i prokuratury. KSSiP ma zastąpić działające dotychczas Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury.

Ustawa porządkuje także sprawę asesorów sądowych, którą to instytucję za niezgodną z konstytucją uznał ponad rok temu Trybunał Konstytucyjny. W ostatnich dniach grudnia ub.r. ustawę o KSSiP zawetował prezydent Lech Kaczyński. Tymczasem w maju mija czas, jaki Trybunał Konstytucyjny dał na uregulowanie kwestii asesorów. (PAP)

aks/