Nowym „ministrem finansów” został b. skarbnik kampanii wyborczej Trumpa Steven Mnuchin.
Nowy sekretarz skarbu nigdy wcześniej nie piastował stanowiska w administracji. Jego majątek jest wart ok. 40 mln dol.; Mnuchin dorobił się w bankowości inwestycyjnej i w Hollywood. Będzie pierwszym bankierem na stanowisku sekretarza skarbu od czasu Hanka Paulsona, który w latach 2007–2008 na czele Departamentu Skarbu walczył z kryzysem finansowym.
Niewiele wiadomo na temat poglądów nowego sekretarza. W jednym z wywiadów stwierdził, że „należy przemyśleć” zapisy ustawy Dodda-Franka, która wprowadziła wiele regulacji zabezpieczających przed powrotem kryzysu. Gdzie indziej opowiedział się za obniżką podatków i uproszczeniem systemu podatkowego.
Nowy sekretarz skarbu karierę u boku przyszłego prezydenta USA rozpoczął w kwietniu tego roku. Mnuchin dostał wtedy zaproszenie na bankiet organizowany przez biznesmena w Trump Tower z okazji zwycięstwa w prawyborach w stanie Nowy Jork. Zamienili tam kilka słów, Trump wciągnął go na scenę, a następnego dnia zadzwonił z propozycją, żeby Mnuchin został skarbnikiem kampanii. Wiedział, że nie ma szans zbudować takich struktur jak Clinton, która zabrała się do budowy logistyki wyborczej długo wcześniej. Dogadał się więc z republikanami, żeby wykorzystać struktury partyjne w zamian za niewielki udział partii w zebranych środkach. Już w czerwcu zgromadził w ten sposób 50 mln dol., a w lipcu – 80 mln. Cieszy się podobno bezgranicznym zaufaniem szefa.
Mnuchin to syn byłego pracownika banku Goldman Sachs, który po latach kariery został handlarzem dzieł sztuki. Młodość miał więc bardziej niż dostatnią; w koledżu jeździł własnym porsche. Ukończył Uniwersytet Yale w 1985 r. i wkrótce też zaczął pracować dla Goldman Sachs. W 2002 r. zmienił pracodawcę na George’a Sorosa, a w 2004 r. założył z pomocą pieniędzy miliardera własny fundusz inwestycyjny. W 2006 r. pojawił się w Hollywood, gdzie finansował m.in. megahit Jamesa Camerona „Avatar” (a ostatnio remake „Mad Maxa”). W 2008 r. kupił bank w stanie upadłości, który udzielał kredytów hipotecznych; w ramach restrukturyzacji wyrzucał z domów właścicieli, którzy nie byli w stanie spłacać kredytów.