W piątek premier Beata Szydło udaje się do Rygi na szczyt Chiny - Europa Środkowo-Wschodnia. Szefowa polskiego rządu przy okazji szczytu będzie rozmawiać m.in. z premierami Chin, Łotwy, Chorwacji i Serbii.

W piątek wieczorem, tuż po przylocie do Rygi, w polskiej szkole im. Ity Kozakiewicz odbędzie się spotkanie premier Beaty Szydło z łotewską Polonią. Przewidziane jest również spotkanie z dyrekcją szkoły, rodzicami i uczniami.

"W sobotę od rana w ramach szczytu premier Beata Szydło będzie uczestniczyła w kilku spotkaniach bilateralnych, m.in.: z premierami Łotwy, Chorwacji, Serbii. Tematem rozmów będzie współpraca regionalna, w tym kwestie związane z bieżącą polityką Unii Europejskiej. W trakcie szczytu zaplanowane jest również spotkanie z premierem Chińskiej Republiki Ludowej" - powiedział PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

"Generalnym celem formatu współpracy 16+1 jest przede wszystkim zacieśnienie relacji gospodarczych z Chinami oraz wypracowywanie rozwiązań mających przyczynić się do rozwoju inwestycji i wzrostu wymiany handlowej pomiędzy partnerami. Aby tego jednak dokonać niezbędnym jest zintensyfikowanie działań na rzecz rozbudowy infrastruktury drogowej, kolejowej i również morskiej. Tego typu spotkania mają przyczyniać się do wypracowania konsensusu politycznego, co do zasadniczych kierunków współpracy w takich obszarach jak: gospodarka, przemysł, rolnictwo, kultura, nauka, czy turystyka" - podkreślił Bochenek.

W grupie "16+1", oprócz Chin, znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia.

Podczas czerwcowej wizyty przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga w Polsce podpisano szereg międzyrządowych porozumień ws. inwestycji infrastrukturalnych, m.in. chińskiego projektu "Nowego Jedwabnego Szlaku", wymiany handlowej oraz współpracy naukowej i kulturalnej.

Szefowie państw Polski i Chin podpisali wówczas oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego, strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami. Podkreślono w nim, że oba państwa zbudowały wzajemne zaufanie polityczne, które umożliwia regularną i otwartą wymianę poglądów na wysokim szczeblu politycznym. Polska i Chiny deklarują w niej m.in. działania na rzecz promocji współpracy w ramach polskiego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i chińskiej "Inicjatywy Pasa i Szlaku". (PAP)