"Dziś rano Biełych złożył oświadczenie adresowane do naczelnika aresztu śledczego o tym, że zaczyna głodówkę na znak protestu przeciwko wysuniętym wobec niego oskarżeniom, a także dlatego, że do tej pory nie dopuszczono do niego jego żony i brata" - powiedział Prochorow, którego cytuje agencja TASS.

Obrońca dodał, że Biełych nie przyjmuje jedzenia od pięciu dni, jednak najpierw powodem był brak lekarstw. Biełych mówił po dwóch dniach w areszcie, że ostatnio przyjmował wraz z posiłkami lekarstwa i teraz jedzenie bez leków może mu zaszkodzić. Wcześniej informowano, że Biełych jest chory na cukrzycę.

Prochorow powiedział również, że Biełych "nie wygląda najlepiej" i że "jego samopoczucie jest niestabilne".

Gubernator, w przeszłości polityk antykremlowskiej opozycji, został zatrzymany w piątek w Moskwie. W sobotę sąd zadecydował, że w areszcie pozostanie do 24 sierpnia.

Według Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Biełych został zatrzymany na gorącym uczynku podczas przyjmowania kolejnej raty łapówki. Mowa jest o łącznej sumie 400 tys. euro; wszczęto postępowanie karne dotyczące "łapówki w nadzwyczaj wysokiej kwocie", za co grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Biełych nie przyznaje się do winy. W liście do redaktora naczelnego niezależnego radia Echo Moskwy Aleksieja Wieniediktowa gubernator napisał, że został "wrobiony".

Biełych był w latach 2005-2008 liderem liberalnego Sojuszu Sił Prawicy (SPS) i krytykiem Kremla. W 2008 roku współtworzył inną formację demokratyczną - ruch Solidarność. Urząd kirowskiego gubernatora zaproponował mu pod koniec 2008 roku ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiediew, uważany za przywódcę bardziej otwartego na kontakty z opozycją niż obecny prezydent Władimir Putin. W 2013 roku w wyborach na szefa regionu Biełych otrzymał prawie 70 proc. głosów.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)