28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Główne uroczystości rocznicowe w 60-lecie tamtych wydarzeń odbędą się 28 czerwca w Poznaniu. Spodziewana jest obecność prezydentów Polski i Węgier.

W sobotę przy wieży zegarowej poznańskiego Zamku, w którym mieści się Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 otwarta zostanie wystawa plenerowa „Czerwiec ‘56”. Składają się na nią plansze z archiwalnymi materiałami: zdjęciami, odbitkami dokumentów i cytatami relacji uczestników Czerwca.

„Na dużym, stojącym przy Zamku klinie zawarta jest opowieść o tym, co się działo przed Czerwcem i jego trakcie. Są zdjęcia i opisy pokazujące codzienność poznaniaków żyjących w latach ’50. Pojawiają się wspomnienia pracowników poznańskich zakładów, które wzięły udział w Czerwcu, jest też opowieść o przebiegu Poznańskiego Czerwca, która kończy się informacjami nt. ofiar, procesów i Października” – powiedziała PAP kurator wystawy Kinga Przyborowska.

Jak dodała, stojącemu obok Zamku klinowi towarzyszą trzy leżące tablice, na których przedstawiona jest ówczesna sytuacja polityczna, gospodarcza i prawna – związana z represjami, jakie spadły na uczestników Czerwca.

„Ekspozycja zawiera wszelką potrzebną wiedzę odnośnie Czerwca. Są tam kalendaria informujące o tym, co się działo w Polsce po 1945 roku i w samym 1956 roku, są przytoczone ceny podstawowych produktów i wysokości płac z 1956 roku, są reprodukcje wyroków, karty zgonu, czy nekrologu” – powiedziała Kinga Przyborowska. Autorem aranżacji plastycznej jest Wawrzyniec Kozicki. Wystawa będzie prezentowana do końca września.

Hołd bohaterom Poznańskiego Czerwca '56 oraz rewolucji węgierskiej 1956 roku oddadzą w sobotę waterpoliści z Poznania i Budapesztu. Zawodnicy złożą kwiaty pod Poznańskimi Krzyżami, a następnie rozegrają w Termach Maltańskich mecz przyjaźni polsko-węgierskiej.

W sobotę i niedzielę na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania zaplanowana jest prezentacja widowiska multimedialnego „Gniew”, stworzonego przez artystów Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu. W widowisku zostaną wykorzystane m.in. archiwalne dokumenty Służby Bezpieczeństwa.

„SB dość detalicznie opisywała przebieg tamtych zdarzeń, interpretując je w sposób niezwykle dla siebie charakterystyczny, czyli subiektywny i bardzo niekorzystny dla robotników. Chcemy wykorzystać te zapisy, żeby w trochę ironiczny sposób pokazać, jak to wtedy funkcjonowało. Jednocześnie chcemy wskazać na to napięcie miedzy prawdą historyczną, a tym do czego ta prawda jest czasem wykorzystywana” – powiedział w imieniu twórców spektaklu Adam Suwart.

W niedzielę w hali Zakładów Cegielskiego w Poznaniu zabrzmią utwory poświęcone Czerwcowi '56 w wykonaniu zespołu De Press. Teksty utworów to zarówno dzieła świadków i uczestników Czerwca, jak i słowa pisane współcześnie, inspirowane wspomnieniami świadków tamtych zdarzeń. Projekt promuje piosenka "Rozstrzelano moje serce" z tekstem Kazimiery Iłłakowiczówny i muzyką Andrzeja Dziubka. Efektem przedsięwzięcia ma też być wydana w październiku płyta.

W sobotę kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Czerwca 1956 złożą posłowie Kukiz’15, w uroczystości wezmą też udział członkowie Stowarzyszenia Kukiz’15 z całego kraju. Komitet Obrony Demokracji organizuje w niedzielę marsz „Droga do wolności” spod bramy Międzynarodowych Targów Poznańskich pod Poznańskie Krzyże.

W kaplicy szpitala im. Raszei, dokąd 60 lat temu trafiali ranni uczestnicy demonstracji, w niedzielę odprawiona zostanie msza św w intencji ofiar Czerwca. Zaplanowano też składanie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi. (PAP)