Ok. 1,5 mln wydanych wiz i przeszło 20 tys. Kart Polaka, ponad 100 tys. podjętych na rzecz obywateli polskich czynności prawnych i interwencje w sytuacjach kryzysowych, m.in. ewakuacje Polaków z Jemenu, Nepalu i Donbasu - to efekty pracy służb konsularnych w 2015 r.

Na piątkowej konferencji prasowej podsumowującej ubiegłoroczne działania służb konsularnych wiceszef MSZ Jan Dziedziczak oceniał, że rok 2015 był "bogaty w wydarzenia".

Wśród najważniejszych interwencji służb MSZ wskazał m.in. te związane z reagowaniem na sytuacje nadzwyczajne i wysokiego zagrożenia: ewakuację obywateli polskich z Jemenu, Nepalu oraz Donbasu, działania na rzecz uwolnienia marynarzy ze statku "Szafir" uprowadzonych u wybrzeży Nigerii i dziennikarzy uprowadzonych w Syrii, a także działania mające na celu odnalezienie zaginionych, identyfikację zmarłych oraz udzielenie pomocy wszystkim, którzy przeżyli zamach terrorystyczny w Tunisie.

Wiceszef MSZ przedstawił statystyki dotyczące ubiegłorocznych działań podległych mu służb. Jak mówił, w 2015 r. wydano m.in. 204 tys. dokumentów paszportowych, zrealizowano 128 tys. czynności prawnych - m.in. w sprawach związanych z nieprzestrzeganiem praw pracowniczych i praw rodzicielskich polskich obywateli oraz z pomocą bezdomnym Polakom. Wydano ponadto 1 mln 525 tys. wiz, z czego ok. 380 tys. w największym polskim konsulacie RP we Lwowie. Jak powiedział Dziedziczak, służby konsularne działały też na rzecz cudzoziemców, m.in. wydając 22 tys. 423 Karty Polaka.

Omawiając działania służb Dziedziczak zwracał uwagę na polskich emigrantów jako liczną grupę adresatów działań konsularnych. Jak podkreślił, w ramach samej UE w ostatnim roku poza Polską przebywało według GUS prawie 2 mln Polaków, nie licząc wyjazdów turystycznych.

Wśród najważniejszych wyzwań dla służb konsularnych na 2016 r. Dziedziczak wymienił działania związane ze Światowymi Dniami Młodzieży oraz zapewnienie pomocy konsularnej w związku z wielkimi imprezami sportowymi - Euro 2016 we Francji i Igrzyskami Olimpijskimi w Brazylii.

Wyzwania będą się również wiązać - jak dodał Dziedziczak - ze spodziewaną nowelizacją ustawy o Karcie Polaka, która aktualnie procedowana jest przez Senat.

W związku z rozpoczynającym się sezonem urlopowym wiceszef MSZ zwrócił się do podróżujących z apelem o śledzenie ostrzeżeń oraz komunikatów o stanie bezpieczeństwa w poszczególnych państwach, zamieszczanych na stronie internetowej MSZ, do rejestrowania wyjazdów zagranicznych w systemie Odyseusz oraz zakupu stosownych ubezpieczeń medycznych. (PAP)