statystyki

Sondaż: Niemal połowa Polaków jest przekonana, że Lech Wałęsa był TW Bolkiem

23.03.2016, 19:42; Aktualizacja: 23.03.2016, 19:45
Lech Wałęsa

Lech Wałęsaźródło: newspix.pl

Niemal połowa Polaków jest przekonana, że Lech Wałęsa był w przeszłości agentem SB – wynika z badania CBOS-u. Zdecydowana większość ankietowanych uważa jednak, że jego współpraca z SB była wymuszona okolicznościami i powinna być traktowana jako niewiele znaczący epizod.Sondaż: Niemal połowa Polaków jest przekonana, że Lech Wałęsa był TW Bolkiem

Reklama


Reklama


W ostatnich tygodniach Instytut Pamięci Narodowej udostępnił historykom i dziennikarzom dokumenty pochodzące z domu gen. Czesława Kiszczaka, które m.in. miały świadczyć o współpracy Lecha Wałęsy z SB w latach 1970–76.

Jak wynika z ankiety CBOS-u przeprowadzonej w dniach 2-9 marca br. opinie Polaków o zasadności udostępniania przez IPN tych materiałów są podzielone: 45 proc. badanych stwierdziło, że decyzja Instytutu była słuszna. Krytycznie odniosło się do niej natomiast 43 proc. ankietowanych.

„Opinie w tej kwestii silnie różnicuje orientacja polityczna. Decyzję IPN dobrze oceniają przede wszystkim osoby identyfikujące się z prawicą (65 proc.). Krytycznie wypowiada się natomiast większość badanych deklarujących lewicowe (61 proc.) lub centrowe (56 proc.) poglądy polityczne” – czytamy w badaniu.

Z ankiety wynika ponadto, że podzielone są też opinie, co do wiarygodności materiałów obciążających Wałęsę. „Duża część opinii publicznej (40 proc.) jest zdezorientowana i nie wie, co sądzić o ich wiarygodności. Za prawdziwe uznaje je co trzeci badany (34 proc.). W autentyczność tych materiałów nie wierzy co czwarty ankietowany (26 proc.)” – podaje CBOS.

Dodano, że o wiarygodności dokumentów przemawiających za współpracą Wałęsy z SB przekonani są przede wszystkim wyborcy PiS, a także duża część osób popierających ruch Kukiz’15. Wśród zwolenników PO, a także wśród sympatyków Nowoczesnej przeważa opinia, że znalezione przez IPN materiały zostały sfabrykowane, aby zaszkodzić legendzie „Solidarności”.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że o ile kwestia samego faktu podjęcia przez Wałęsę współpracy z SB budzi stosunkowo mniej kontrowersji wśród zwolenników różnych opcji politycznych, o tyle więcej rozbieżności wywołuje ocena jakości tej współpracy. „Zarówno wśród osób deklarujących prawicowe poglądy polityczne, jak i wśród badanych identyfikujących się z lewicą przeważa przekonanie, że Lech Wałęsa miał chwile słabości, których teraz się wypiera i w jakimś momencie był agentem SB” – napisano w badaniu.

Dodano, że zwolennicy lewicy (a także badani określający swoje poglądy polityczne jako centrowe) w większości nie wierzą w to, że legendarny przywódca „Solidarności” był długoletnim i świadomym współpracownikiem SB, który działał na szkodę swoich przyjaciół i kolegów. „Z kolei osoby identyfikujące się z prawicą niemal równie często uznają te zarzuty za wiarygodne (36 proc.), co za niewiarygodne (39 proc.)” – podaje CBOS.

”W elektoratach partyjnych stosunkowo najbardziej krytyczni wobec Lecha Wałęsy są wyborcy PiS, wśród których prawie połowa jest przekonania, że jego współpraca z SB miała charakter świadomy i długotrwały oraz wyrządziła szkody ludziom z jego otoczenia” - dodano.

Z ankiety wynika też, że 49 proc. badanych zgadza się ze stwierdzeniem, iż nawet jeśli Wałęsa zgodził się kiedyś współpracować z SB, to cała jego późniejsza działalność i zasługi dla Polski „niejako unieważniają ten epizod w jego życiu”. Przeciwnego zdania jest jednak 29 proc. ankietowanych.

Większość Polaków nadal też docenia historyczne zasługi Wałęsy. „Dwie trzecie badanych (66 proc.) uważa, że – ogólnie rzecz biorąc – Lech Wałęsa odegrał pozytywną rolę w historii Polski. Przeciwnego zdania jest niewiele więcej niż co piąty ankietowany (21 proc.)” - napisano.

„Pozytywnie oceniana jest przede wszystkim rola, jaką Lech Wałęsa odegrał jako przywódca pierwszej +Solidarności+ (78 proc. głosów aprobaty). Prawie dwie trzecie badanych (65 proc.) uważa, że Lech Wałęsa dobrze przysłużył się Polsce jako współorganizator rozmów Okrągłego Stołu i przywódca ówczesnej opozycji” - dodano.

Z analizy wynika, że oceny historycznej roli Wałęsy zależą „w pewnej mierze od orientacji politycznej”. „Jego działalność lepiej oceniają badani określający swoje poglądy jako lewicowe lub centrowe niż zwolennicy prawicy, także wśród nich przeważa jednak przekonanie, że Lech Wałęsa pozytywnie zapisał się w historii Polski” – czytamy.

W elektoratach partyjnych najbardziej krytyczni wobec dorobku Wałęsy pozostają wyborcy PiS, jednak także wśród nich przeważają pozytywne oceny jego historycznych dokonań: 66 proc. z nich dobrze ocenia rolę, jaką odegrał jako przywódca pierwszej „Solidarności”, a 51 proc. dostrzega jego zasługi jako współorganizatora rozmów Okrągłego Stołu i lidera opozycji demokratycznej w Polsce. „Podzielone są opinie wyborców PiS o Lechu Wałęsie jako prezydencie: 46 proc. ocenia go z dzisiejszej perspektywy dobrze, 45 proc. – źle” – podaje CBOS.

Ankieta została przeprowadzona w dniach 2–9 marca br. Na liczącej 1034 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

 • KALIF(2016-03-23 20:54) Odpowiedz 464

  "Dziś młodzież może wiedzieć tylko tyle, że Wałęsa skakał przez płot, a Michnik i Kuroń mu pomagali" Problem prawdy o Lechu Wałęsie, to problem prawdy o państwie polskim i problem prawdy o jego elitach. Na fałszywym micie o Wałęsie, elity te budowały własne kariery od czasu PRL. I nowe kariery budują ich spadkobiercy. Dlatego broniąc dzisiaj wbrew prawdzie rzekomej wielkości mitu kapusia „Bolka”, bronią oni nie tyle Wałęsy, ile własnych pozycji w sferze prestiżowej i materialnej. Bronią swojego imperium.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • polak(2016-03-23 20:53) Odpowiedz 384

  To ,że był Bolkiem to każde dziecko w Polsce wie.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Inspektor Pracy(2016-03-23 20:47) Odpowiedz 345

  Nie wiem czy On był Bolkiem czy tylko udawał,że nim był! ale wiem juz po latach iż na tytuł Przewodniczącego Solidarności i członka KORu nigdy nie zasluzył . Nigdy ,przenigdy nie słyszałem od niego aby upomniał sie faktycznie w POkapitaliźmie o jaskrawe łamanie praw pracowniczych a taki powinien być przez całe zycie rasowy przewodniczący szczególnie gdy był juz Prezydentem czy później.. .............Wręcz przeciwnie -- ten Narcyz -ten zadufany człowiek -- chciał Pałować innych robotników którzy walczyli o swoje prawa w tym emerytalne. Ten POsiołek chciał poniewierać ludzi wyzyskanych przez naćpanego Tuska ,spracowanych i okradanych -zatrudnionych od 15r zycia ,pracujacych także bez wypoczynku w soboty i swieta .On niezareagowal także jak Pierwszy zaćpany Król Europy jeszcze jako Premier okradł Ich wstecznie z praw za Szkodliwe i Niebezpi Warunki Pracy mówiąc na odmianę "” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " .........-- a co zrobili za Jego akceptacją z Innymi zmuszając do 52 lata pracy nie mówiąc o nadgodzinach..!!! Dla mnie On Wałęsa nawet jeżeli nie był TW BOLEK to nim będzie na zawsze. Ja wiem już teraz po tych rewelacjach dlaczego SBecy mają takie emerytury a spracowani ludzie nie potrafią jej dozyć!

 • KALIF(2016-03-23 20:57) Odpowiedz 334

  NSZZ „Solidarność” nie była dziełem przywódcy strajku w Stoczni Gdańskiej, Lecha Wałęsy. Narodziła się wbrew Wałęsie, ze zbiorowego poczucia odpowiedzialności za Polskę wielu wspaniałych liderów i uczestników strajków, jak i osób chętnych przemianom w różnych miejscach Polski. Lech Wałęsa nigdy nie zostałby przywódcą „Solidarności” w roku 1980, gdyby wszyscy twórcy związku znali jego agenturalną przeszłość. Dlatego dzisiaj Polsce nie szkodzą ludzie, którzy chcą poznać prawdę o Lechu Wałęsie, bo naród nasz nie jest narodem szpicli, a Wałęsa wbrew oczywistym faktom ciągle kłamie. Polsce naprawdę szkodzą ci, którzy tego nikczemnego kapusia komunistycznej bezpieki najpierw wylansowali na przywódcę „Solidarności”. A potem ukrywając przed narodem i światem jego mroczną przeszłość, przyczyniali się do obsypywania go zaszczytami i pieniędzmi za granicą, aby w blasku tak fałszywej legendy do dziś budować własne kariery i interesy. Dlatego w ich obronie wszelkimi środkami niszczą uczciwych Polaków i całą Polskę.

 • KALIF(2016-03-23 20:39) Odpowiedz 291

  Dziś więc młodzież może wiedzieć tylko tyle, że Lecha Wałęsa skakał przez płot, a Adam Michnik i Jacek Kuroń mu w tym pomagali w pamięci historycznej pozostaną tylko doradcy z KOR. I chyba o to właśnie niektórym prominentom chodzi. książce Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka „SB a Lech Wałęsa” – fakty są jasne. Współpracował. Donosił. Szkodził kolegom. Brał za to pieniądze. Od lat w tej sprawie uporczywie trwa w kłamstwie. Już w wolnej Polsce, chroniąc kłamliwe wyobrażenia na swój temat obrażał wiele osób, a niektórym osobom – mówiącym prawdę na jego temat – wyrządzał krzywdy moralne i materialne.O tym, żeby lukrować życiorys Wałęsy mówią ci sami ludzie, którzy uważają, że nie należy lukrować ciemnych stron naszej historii.” Jakież jest zakłamanie tych, którzy od lat głosili nietykalność Wałęsy – symbolu narodowego. Jak załgani muszą być ludzie ze środowiska mnożącego kolejne usprawiedliwienia Wałęsy, a jednocześnie z taką lekkością potępiającego tych Polaków, którzy w naszych dziejach nie zawsze stali po stronie dobra. Tyle tylko, że często byli to ludzie faktycznie zaszczuci przez wojnę, żyjący na skraju trudnych do zniesienia emocji.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Mark(2016-03-23 23:45) Odpowiedz 240

  Ukrywanie prawdy o Bolku przez propagandystów lewacko-liberalnych jak się okazuje nie nna wiele się zdało. Wkrótce w rzetelnych sondażach będzie 80% przekonania,że to Lechu był Bolkiem. Trzeba być gamoniem, aby sądzić,że Kiszczak trzymałby śmieciowe informacje w swojej szafie,On profesjonalny SB-bek, który trzymał też haki na Jaruzelskiego, bo go prowadził jako KGB-wiec, miał w ten sposób polisę ubezpieczeniową, że nikt mu krzywdy za życia nie zrobi. Ani Jaruzelski, ani nowe władze wspierane przez Wałęsę na początku lat 90-tych!

 • adsenior(2016-03-24 06:57) Odpowiedz 161

  Picu, picu - w to, że wałęsa to szpicel bezpieki, ksywa bolek, wierzy przeszło 80% Polaków!! Zaznaczam POLAKÓW!!

 • Nikifor(2016-03-23 21:23) Odpowiedz 161

  Zgadza się wszystko

 • POtriota(2016-03-24 08:17) Odpowiedz 131

  teraz wszystko jest jasne dlaczego Polska nie stała się do tej pory drugą Japonią jak to obiecywał Wałęsa - gdyby tak się stało musiałby popełnić seppuku razem ze swoim dworem i poplecznikami

 • Pan Murzyński - Filipiński(2016-03-23 23:58) Odpowiedz 130

  CBOS jest jak amerykańscy naukowcy, udowodni wszystko co należy udowodnić. Przesłanie jakie odczytałem, jest takie, że Bolek mimo tego, że był Bolkiem, to nie zasłużył na to, aby być Bolkiem, więc nim nie powinien być. Proponuję trzymać się tej wersji, jest tak niedorzeczna, że nikomu nie przyjdzie do głowy jej negować. ps. Kiszczakowa udowodniła, że Okrągły Stół zorganizował Kiszczak, a współorganizatorami były podległe mu służby.

 • Leo(2016-03-24 09:18) Odpowiedz 131

  Sondaż potwierdza, że durnie są tylko w PO i Nowoczesnej. Dlatego, Rubikoniu, jeszcze raz Ci tłumaczę, że w Wielkanoc obchodzi się święto Zmartwychwstania Chrystusa (Wielka Noc!) i nie jest to najdłuższa noc w roku.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • baba ze wsi(2016-03-24 14:11) Odpowiedz 61

  Za dwadzieścia , pięćdziesiąt czy za sto lat ,Wałęsa głównie będzie się wszystkim kojarzył tylko z jednym słowem Bolek !! I Zaklinanie rzeczywistości przez obecną opozycję, GW czy TVN, tego nie zmieni. Za sto lat Polacy będą tego gościa relacjonować z obrzydzeniem,, jako człowieka z teczki i człowieka Kremla !!

 • bolek po potstawowce(2016-03-24 15:42) Odpowiedz 50

  TOTOLOTKOWY BOLEK Zaniki pamieci za bardzo wyzarty

 • jaga666(2016-03-23 22:18) Odpowiedz 230

  Nie ma nad czym dyskutować.Pana Wałęsę powinniśmy chociaż uszanować.To Stary chory człowiek.Odrobinę litości.Nienawiść niszczy.Sam oskarżony wie jak było naprawdę nie mamy prawa go potępiać nikt z nas nie jest bez winy

  Pokaż odpowiedzi (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama