statystyki

Szydło: Liczę, że katastrofa smoleńska zostanie wreszcie wyjaśniona

21.03.2016, 12:21; Aktualizacja: 21.03.2016, 12:21
Beata Szydło

"Wierzę w to głęboko, że ten czas już jest bliski, kiedy wreszcie te pomniki się pojawią"źródło: DGP

Liczę, że katastrofa smoleńska zostanie wreszcie wyjaśniona - tak do zaplanowanego na poniedziałek powołania zespołu prokuratorów, który ma od nowa badać przyczyny katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku, odniosła się premier Beata Szydło.

Reklama


Reklama


W poniedziałek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro ma wydać zarządzenie o powołaniu zespołu prokuratorów do śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

"Spodziewam się tego, że wreszcie katastrofa smoleńska zostanie wyjaśniona, dlatego że niedługo minie szósta rocznica i nie ma ciągle jasnej odpowiedzi, co się stało 10 kwietnia 2010 r. Sądzę, że właśnie taki zespół, który w tej chwili powołuje pan minister Ziobro, ma pełne plenipotencje i możliwości do tego, ażeby wreszcie doprowadzić do wyjaśnienia tej katastrofy. Czekam na efekty pracy tego zespołu" - powiedziała Szydło na poniedziałkowej konferencji w Krakowie.

Premier opowiedziała się też za budową na stołecznym Krakowskim Przedmieściu pomnika katastrofy smoleńskiej. "Powinny być upamiętnione ofiary katastrofy smoleńskiej i śp. pan prezydent Lech Kaczyński. Powinniśmy zadbać o to, żeby wreszcie pomnik stanął na Krakowskim Przedmieściu" - powiedziała Szydło.

Przypomniała, że dyskusja w tej sprawie toczy się od lat. "Myślę, że czas na realizację tych zobowiązań - tego oczekują polscy obywatele. Myślę, że w każdym innym państwie demokratycznym, w którym doszłoby do takiej tragedii, takiej katastrofy, już takie upamiętnienie by było. Myśmy do tej pory się nie doczekali" - mówiła premier.

"Wierzę w to głęboko, że ten czas już jest bliski, kiedy wreszcie te pomniki się pojawią" - dodała.

Ziobro informował w sobotę, że zespołowi do zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej przewodniczyć będzie zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek, a w jego skład wejdą "doświadczeni prokuratorzy z całego kraju". "Zadaniem zespołu będzie całościowe, kompleksowe przeanalizowanie wszystkich materiałów związanych z tragedią smoleńską, zarówno głównych wątków, jak również wątków pobocznych i następnie kontynuowanie tego śledztwa w ramach możliwości dowodowych" - mówił Ziobro.

Na początku marca śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej - prowadzone dotychczas przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie - zostało przedłużone do 10 października 2016 r. Na początku kwietnia - zgodnie z uchwalonymi w styczniu ustawami reformującymi prokuraturę - zlikwidowana ma zostać odrębna prokuratura wojskowa.

Reklama


Źródło:PAP

Reklama

  • obserwator(2016-03-21 16:01) Odpowiedz 78

    Przyczyny katastrofy smoleńskiej zostały już dawno wyjaśnione: złe warunki atmosferyczne,błędy załogi samolotu i błędy obsługi lotniska! A szczegóły, może coś jeszcze udałoby się wyjaśnić, ale przy takich podkomisjach, to wątpię! Dalsze wyjaśnianie to strata pieniędzy oraz gra na uczuciach narodu,kolejne insynuacje i sianie wątpliwości. Będzie to służyć dalszemu podziałowi Polaków i konsolidacji opcji spiskowej. Widocznie rządzącym jest do jakichś celów niezbędne.

  • brok(2016-03-21 13:57) Odpowiedz 37

    licze na to ,że wlejesz sobie świeżej oliwki do mózgu bo nie działa

  • EU(2016-03-21 12:57) Odpowiedz 23

    Pani premier Beata Szydło ma rację, przyczyny katastrofy smoleńskiej zostaną wyjaśnione , ale nie za tego rządu , , dopiero za 75 lat. Tak jak tajne akta wszystkich państw , np USA,Wielkiej Brytanii itd. Jakiekolwiek komisje nic nie wyjaśnią dopóki nie zgodzą się na to władze Rosji (wrak,czarne skrzynki,przesłuchanie rosyjskich kontrolerów lotu , oraz polskich decydentów z BOR i oczywiście Donalda Tuska).

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama